UM Grudziądz: Spotkanie z wójtami gmin powiatu grudziądzkiego
Współpraca między gminami oraz jej zakres były tematem wczorajszego spotkania Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego z wójtem Gminy Grudziądz Andrzejem Rodziewiczem, Przewodniczącą tamtejszej Rady Gminy Hanną Kołodziej, wójtem Gminy Rogóźno Krzysztofem Polesiakiem, Burmistrzem Radzynia Chełmińskiego Krzysztofem Chodubskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Grudziądza Łukaszem Kowarowskim i grudziądzkimi radnymi wszystkich klubów. W spotkaniu, ze strony miasta Grudziądz, wzięli również udział wiceprezydent Szymon Gurbin, skarbnik Tomasz Szczechowski, dyrektor Wydziału Komunikacji Miejskiej Anna Majchrzak-Poniewierka oraz mecenas Marcin Kuskowski.

Prezydent podkreślił, że zależy mu na szerokiej współpracy z sąsiadami i utrzymaniu dobrosąsiedzkich relacji. Dlatego wielokrotnie powtarzał, że nie chciałby ograniczać tematu spotkania tylko do kwestii liczby przystanków udostępnionych operatorowi transportu gminnego. Podkreślał, że zależy mu na wsparciu miejskiej spółki MZK, dlatego zachęcał do wypracowania wspólnego stanowiska, które uwzględniałoby w niej rolę miejskiego przewoźnika.
W wyniku rozmów Radni Sojuszu Obywatelski Grudziądz, Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali rozpoczęcie dalszych prac nad stosownym porozumieniem dotyczącym transportu publicznego. Przedmiotem dyskusji była kwestia zamiaru powierzenia przez wójta Gminy Grudziądz Andrzeja Rodziewicza organizację transportu pasażerskiego na terenie gminy firmie Arriva w trybie bezprzetargowym. Zarówno Prezydent jak i Radni podkreślali, że w ramach dobrej współpracy należałoby umożliwić przystąpienie do realizacji tego zadania grudziądzkiemu MZK. Zdaniem służb prawnych ratusza takie rozwiązanie byłoby możliwe prawnie. Prezes MZK Paweł Maniszewski zapewniał, że spółka jest do tego przygotowana. Prezydent wielokrotnie podkreślał, że najważniejsze dla niego jest wspieranie działalności wyspecjalizowanych spółek komunalnych.
Radni wyrazili także obawę, że wprowadzenie na teren miasta Grudziądz prywatnego przewoźnika Arriva który poza terenem gminy, a na terenie miasta będzie prowadził działalność komercyjną. Stwarza to zagrożenie, że ceny biletów nie będą na takim poziomie, jakie Prezydent ustalił z Wójtem, co z kolei uderzy w interes MZK.
Ponadto Prezydent Grudziądza zachęcił wójta Andrzeja Rodziewicza do współpracy Gminy Grudziądz z grudziądzkim Centrum Opieki nad Zwierzętami, które oferuje o wiele lepsze standardy i warunki bezdomnym zwierzętom od firmy, która w tej chwili współpracuje z Gminą Grudziądz. Grudziądzki Centrum ma większy procent adopcyjności i mniejszy wskaźnik śmiertelności bezdomnych zwierząt, co również powinno być brane pod uwagę. Samo koncentrowanie się na kosztach utrzymania zwierząt może mieć bowiem wątpliwy efekt humanitarny. Taka współpraca może odbyć się na zasadzie porozumienia, tak jak ma to miejsce w przypadku innych gmin które zaufały wspomnianej jednostce.
O korzyściach płynących z dobrej współpracy zarówno z Wydziałem Komunikacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, jak również Miejskim Zakładem Komunikacji mówili burmistrz Radzynia Chełmińskiego, jak również wójt Gminy Rogóźno. Wójt Rogóźna wskazał na to, że decyzje wójta Gminy Grudziądz nie uwzględniają szerzej pojętego interesu sąsiadów. W przyszłym tygodniu dojdzie do kolejnego spotkania Prezydenta Grudziądza z Wójtem Gminy Grudziądz.
Urząd Miejski w Grudziądzu,
grudziadz.pl/artykul/69/17311/spotkanie-z-wojtami-gmin-powiatu-grudziadzkiego
Ostatnie Artykuły

Motocykliści wciąż płacą najwyższą cenę - policja pokazuje pięć zasad

Grudziądz otwiera rowerowy sezon - rajd na Góry Łosiowe z piknikiem

Grudziądz znów wskakuje na rower - MORiW rozpisuje sezon rajdów

Krew dla najmłodszych popłynie w Grudziądzu przez trzy poranki

Na Chełmińskiej znikną dwa pasy – ruch w stronę centrum przejmie kontrapas

Chełmińska w Grudziądzu zwęzi się do jednego pasa - kierowców czeka krótka zmiana

Grudziądzanie wracają do lasu z łopatami i gotowym planem na sadzenie drzew
![[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga, 26. kolejka – GKS Jastrzębie – Olimpia Grudziądz 0:0. Bez bramek w Jastrzębiu-Zdroju](/images/mecz/thumbnails/gks-jastrzebie-olimpia-grudziadz-02042026-00.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Betclic 2. liga, 26. kolejka – GKS Jastrzębie – Olimpia Grudziądz 0:0. Bez bramek w Jastrzębiu-Zdroju

Hodowcy zwierząt w Grudziądzu muszą zaktualizować zgłoszenia przed czerwcem

Lany poniedziałek może skończyć się mandatem i sprawą w sądzie

Sportowe historie wchodzą na ekran, a Grudziądz dorzuca własne nazwiska

Wolna ściana nabiera kształtu - kody QR mają wskazać nowe miejsca

Osadzeni wracają do walki z bazgrołami. Grudziądz czyści elewacje na nowo

