UM Grudziądz: Oddali hołd Marszałkowi Piłsudskiemu
Marszałek Józef Piłsudski był jedną z najważniejszych postaci w historii Polski. Dzisiaj przypada 85. rocznica śmierci tego wielkiego człowieka. Przedstawiciele Ratusza uczcili to wydarzenie pod pomnikiem na Placu Niepodległości.
12 maja 1935 roku zmarł Józef Piłsudski Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, Justyna Signerska i Paweł Wójcik, oraz pełnomocnik ds. koordynacji uroczystości patriotycznych Łukasz Piasecki oddali hołd Marszałkowi przy pomniku znajdującym się na Placu Niepodległości. Ze względu na panującą epidemię obchody miały skromny zakres i ograniczyły się do złożenia symbolicznej wiązanki kwiatów.
Śmierć Marszałka wywołała w Polsce wielką konsternację. Wszyscy pogrążyli się w wielkiej żałobie, zadumie i trzeba podkreślić, że o jego wielkości, o wielkości tego człowieka świadczy też fakt, że kiedy zmarł od razu z całego świata zaczęły napływać kondolencje mimo to, że miał wielu oponentów mówi Łukasz Piasecki.
Przypomnijmy, że Marszałek Józef Piłsudski cieszył się wśród rodaków wielkim uznaniem, a ci którzy nie byli jego zwolennikami doceniali jego dokonania i szanowali go. Po jego śmierci, w żałobie pogrążona była nie tylko Polska, ale także wiele ośrodków poza granicami kraju. Kondolencje masowo płynęły z całego świata, nawet z Niemiec. Marszałek Józef Piłsudski zmarł o godzinie 20.45 na nowotwór wątroby, a informacje o śmierci Komendanta były dla Polaków prawdziwym szokiem. Zgodnie z wolą zmarłego serce zostało złożone w grobie ukochanej mamy w Wilnie, na cmentarzu na Rossie (jednej z czterech polskich nekropolii narodowych), a mózg oddany do badań uczonym. Ciało Marszałka, po uroczystościach żałobnych zostało złożone w krypcie wawelskiej, gdzie spoczywają wybitni Polacy. O jego wielkości może świadczyć choćby kondukt żałobny, w skład którego poza najbliższą rodziną wchodzili: Prezydent RP Ignacy Mościcki, wszyscy członkowie rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele 16. państw, dawni legioniści i weterani powstania styczniowego, a także okryty żałobnym kirem ukochany koń Marszałka. Szacuje się, że w pogrzebie Józefa Piłsudskiego uczestniczyło ok. 100 tys. ludzi, czyli w przybliżeniu tyle, ile mieszkańców liczy nasze miasto.
Warto również podkreślić, że Marszałek Józef Piłsudski odwiedził Grudziądz w dniach 7-8 czerwca 1921 roku. Wizyta musiała utkwić Marszałkowi w pamięci, gdyż potem wspominał z uśmiechem grudziądzanki, które na nadwiślańskich Błoniach ustawiły się tak, aby z oddali widać było inicjały pierwszych liter imienia i nazwiska Komendanta. Wizyta Józefa Piłsudskiego na Pomorzu była symbolicznym podkreśleniem silnych związków tego obszaru z Rzeczpospolitą.
Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie, zmarł 12 maja 1935 r. w Warszawie. Był pierwszym marszałkiem Polski, dwukrotnie piastował funkcję premiera, był także twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej oraz naczelnym wodzem Armii Polskiej.
Biuro Prasowe i Medialne
Urząd Miejski w Grudziądzu,
grudziadz.pl/artykul/69/16670/oddali-hold-marszalkowi-pilsudskiemu
Autor: krystian