Tak jak informowaliśmy wcześniej, samorządy w całej Polsce, w tym również w Grudziądzu, starają się wesprzeć lokalny biznes w sytuacji, gdy cały system ekonomiczny jest zagrożony. Ze względu na program naprawczy nasze miasto ma w tej mierze jeszcze trudniejsze zadanie. Robimy jednak wszystko, aby w miarę możliwości zniwelować negatywne skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 dotykające przedsiębiorczość.






Trzeba również podkreślić, że wszystkie samorządy mają ograniczone narzędzia do udzielenia pomocy firmom. Jednak w obecnej sytuacji każda pomoc jest ważna, aby zminimalizować gospodarcze skutki pandemii.

Prezydent Maciej Glamowski, po konsultacji z Grudziądzką Radą Gospodarczą, podjął decyzję o obniżce o 90% czynszu za lokale użytkowe będące w zasobach miasta, w tym także za lokale zarządzane przez spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami i Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku. Wyjątek stanowią banki, lombardy, placówki finansowe i punkty bukmacherskie. Przedsiębiorcy mogą również, o czym informowaliśmy wcześniej, indywidualnie w uzasadnionych przypadkach wnioskować do Urzędu Miejskiego o odroczenie lub rozłożenie na raty podatków lokalnych.

Powiatowy Urząd Pracy rozpoczął również nabór wniosków o udzielenie pożyczki w wysokości do 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorstw, na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioski można składać elektronicznie za pośrednictwem ePUAP, poprzez stronę

www.praca.gov.pl

, osobiście wkładając do skrzynki na korespondencję przy wejściu do Urzędu Pracy oraz pocztą tradycyjną. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie

www.grudziadz.praca.gov.pl

.

Chcemy, aby nasze propozycje były uzupełnieniem działań zarówno marszałka województwa, jak i rządu, bo to te instytucje dysponują o wiele większą pulą możliwości.


Beata Adwent
Rzecznik Prasowy