Godzina dla Ziemi to światowa akcja organizowana co roku pod koniec marca. W wyznaczonym terminie, cały świat na godzinę gasi światło, aby okazać troskę o przyszłość naszej planety. Organizatorem akcji jest WWF.





Światowa akcja tradycyjnie odbywa się pod koniec marca, w tym roku 28 marca od godz. 20.30 na godzinę zgasną światła w wielu miastach i domach na całym świecie. Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby osób do odłączenia wszystkich urządzeń elektrycznych. Ma to również nakłonić mieszkańców naszej planety do refleksji na temat zmian klimatycznych.

W tym roku hasłem przewodnim akcji są słowa „Nie tamujmy rzek niech płyną”. Jak można przeczytać na polskiej stronie fundacji

– Do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że tamy służą ludziom i przynoszą wiele korzyści – chronią przed powodziami, a powstające przy nich zbiorniki zaporowe gromadzą wodę, tym samym zapewniając nam ją w okresach suszy. Musimy jednak wszyscy dostrzec to, jak bardzo się myliliśmy, chcąc regulować i trzymać rzeki w ryzach. Najwyższy czas powiedzieć to głośno: tamy nie są dobre ani dla ludzi ani dla środowiska! Nie stanowią zabezpieczenia przed powodziami, pogłębiają problem suszy, z którym w obliczu zmiany klimatu będziemy musieli się coraz częściej mierzyć. Zapory zaburzają funkcjonowanie ekosystemów rzecznych, przyczyniając się do zmniejszenia populacji wielu gatunków zwierząt (szczególnie ryb). Nie tamujmy rzek, niech płyną!

Pierwsza Godzina dla Ziemi odbyła się w 2007 r. w Sydney. Wzięło w niej udział 2,2 mln osób. Z kolei podczas dziesiątej rocznicy akcji w inicjatywie wzięło udział 187 państw na 7 kontynentach. 25 marca 2017 niemal na całym świecie o 20:30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążyły się w ciemnościach na 60 minut: Piramidy w Gizie w Egipcie, paryska Wieża Eiffla, Big Ben w Wielkiej Brytanii, Opera w Sydney w Australii, rzymskie Koloseum, Taj Mahal w Indiach i ponad 3 tys. innych.

W Polsce w akcję zaangażowało się prawie 80 miast. Zgasły lampy oświetlające najbardziej charakterystyczne budynki, np. w Warszawie - Stadion Narodowy, w Krakowie – Kościół Mariacki, w Gdańsku – Dwór Artusa, w Katowicach – Spodek, a także mosty na Wiśle.

Zachęcamy także mieszkańców naszego miasta do przyłączenia się do tej symbolicznej akcji w trosce o przyszłość naszej planety.

Więcej informacji na stronie

www.godzinadlaziemii.pl


Beata Adwent
Biuro Prasowe i Medialne