W piątek, 25 października, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Święci domowi – „I zwierzęta go słuchały i ptaszęta gdy śpiewały; kiedy na modlitwie bywał, milkły, gdy im rozkazywał”. Wykład poświęcony zostanie Franciszkowi z Asyżu. Start godz. 17:00.
Okrzyknięty mianem patrona ekologów, fascynujący młodopolskich poetów i artystów, liryczny i sielski święty Franciszek z Asyżu. Czy jednak takim znali go mieszkańcy polskiej wsi i franciszkańscy tercjarze? Słów kilka o Franciszkowej prawdzie i fikcji, a także wizerunków liczba rozmaita oraz nabożne śpiewy o „serafickim” świętym. Początek – godz. 17.00, Gmach Główny Muzeum.
Święci domowi to cykl spotkań omawiających zagadnienia kultu świętych w polskiej tradycji ludowej. Przez wieki życie naszych przodków było związane ze świętymi, którzy spoglądali na życie mieszkańców wsi ze świętych obrazów wiszących w chatach, na ich prace i pola z przydrożnych kapliczek i wysokości ołtarzy w kościołach.
Każda, najmniejsza nawet czynność i problem codziennego życia posiadał swego patrona, który chronił, pocieszał i bronił. Od pożaru, powodzi, a nawet szczurów istnieli święci pierwszej potrzeby i ostatniego ratunku. Stawali się bliskimi powiernikami, współmieszkańcami i niebieskimi patronami.
W podróż do zapomnianych często świętych, po świecie wierzeń i praktyk, dawnych przekonań i absolutnych pewników zabierze nas Łukasz Ciemiński – historyk sztuki i etnograf, którego pasją stało się ocalenie tego co o świętych i ich mocy wiedzieli mieszkańcy dawnej wsi. Na co dzień prowadzi dział etnografii w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, a w każdej wolnej chwili rusza w teren – poznawać pobożne pieśni i spotykać nieprofesjonalnych twórców, którzy uczą go bycia profesjonalnym ludolubcem.
Wstęp - 2 zł
Redakcja Muzeum