Dzisiejszego popołudnia w Ogrodzie Botanicznym nastąpiło uroczyste odsłonięcie rzeźby Henriego Dunanta. Pomnik powstał z inicjatywy grudziądzkiego Czerwonego Polskiego Krzyża, który w tym roku obchodził setne urodziny.



Henri Dunant był założycielem Czerwonego Krzyża. Instytucja powstała w 1863 roku z jego inicjatywy. Szwajcarski filantrop i finansista znany był z udzielania pomocy osobom pozostawionych bez opieki podczas bitew austriackich. Pierwszą spontaniczną próbę udzielenia pomocy miejscowej ludności podjął w 1859 roku podczas bitwy pod Solferino. Nie zważając na narodowość czy stan zdrowia zachęcał innych do wynoszenia i pielęgnowania rannych z pola walki. Amelia Różańska – uczennica Zespołu Szkół Technicznych – przybliżyła historię bohatera – „Już we wczesnej młodości wraz ze swoja matką angażował się w pomoc ubogim, kalekim i umierającym swojego rodzinnego miasta. Cały czas angażował się w różnorodną działalność społeczną. Całe swoje życie poświęcił działalności humanitarnej”.

Uroczystego odsłonięcia dokonali Prezes Zarządu Róża Lewandowska, Wiceprezydent Szymon Gurbin oraz reprezentant młodzieży – przewodniczący szkolnego Koła PCK ze Szkoły Podstawowej nr 20. Wręczono także „Statuetki grudziądzkiego Dunanta” za wybitne zasługi dla PCK Oddziału Rejonowego w Grudziądzu. Wyróżnienie otrzymali Teresa Zielińska oraz Tadeusz Wojda.

Nam spadkobiercom działalności Dunanta pozostaje kształtować nadal tą wrażliwość i chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Bardzo się cieszę, że działalność Polskiego Czerwonego Krzyża w Grudziądzu jest wieloszczeblowa. Angażuje się wiele młodzieży, a to właśnie w młodzieży jest siła” – podsumował Prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy Zbigniew Klawczyński.

18 stycznia 1919 roku powstało Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża przemianowane w 1927 roku na Polski Czerwony Krzyż. PCK to obecnie najstarsza i największa organizacja humanitarna w naszym kraju, której wiodącą misją jest bezinteresowna służba drugiemu człowiekowi. W związku z rocznicą 100-lecia istnienia PCK, organizacja stara się przypomnieć o postaciach z nią związanych.

Popiersie wykonał rzeźbiarz Robert Sadło.

Natalia Granica

Biuro Prasowe i Medialne