Franczyza to bardzo znany oraz lubiany sprzedażowy system technologii, towarów jak i także usług. Jest on oparty na ścisłej jak i także współpracy nieustannej pomiędzy przedsiębiorstwami. Tymi przedsiębiorstwami jest franczyzodawca oraz franczyzobiorca. Okazuje się, że firmy, które działają na łamach franczyzowych umów upadają dużo rzadziej.
Działalność na licencji franczyzowej oznacza obowiązki jak i także prawa. Współpraca pomiędzy franczyzobiorcą a franczyzodawcą jest zawiązywana przy pomocy specjalnej umowy. W umowie znajdują się wszelkie obowiązki, ale także prawa stron. Dzięki umowie oraz wejściu we współpracę franczyzobiorca może korzystać ze znaku towarowego, pomocy handlowej, pomocy technicznej jak i także nazwy wprost od franczyzodawcy. Naprawdę podejmując współpracę na tej bazie jesteśmy w stanie czerpać wiedzę z ogromnego doświadczenia franczyzodawcy.
Poza samym wynagrodzeniem uzyskiwanym czerpiemy pozostałe korzyści. Wkład własny przy biznesie franczyzowym jest ograniczony. Poza przywilejami, które znajdują się w umowie franczyzy, także musimy zgodzić się na pewne zobowiązania. Gotów musimy także być na przeznaczenie określonego wkładu własnego. Musimy się do tego liczyć z zachowanie samej poufności informacji, ponoszeniu opłat stałych oraz także przestrzegania określonych standardów, obowiązującej w sieci, do której wstąpiliśmy.
Jakie wyróżniamy rodzaje franczyzy?
Niesamowicie ważne są również rodzaje franczyzy. Franczyza może być pod wieloma postaciami. Można je podzielić biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest rodzaj działalności prowadzone. Możemy mieć do czynienia z dystrybucyjną franczyzą. W tejże franczyzie jest udostępniany know how jeśli chodzi o zakres wiedzy o towarach oraz ich sprzedaży. W tymże przypadku przedsiębiorca opiera swoje działanie na specjalnej licencji prowadzenia sprzedaży pod towarowym znakiem od franczyzodawcy. Najczęściej z takim rodzajem franczyzy mamy do czynienia w branżach odzieżowych, obuwniczych, spożywczych, przemysłowych, kosmetycznych czy też stacji paliw. Kolejna franczyza, to usługowa franczyza. Jak sama nazwa wskazuje chodzi tutaj o wykonywanie usług oraz wszelkich procedur z nimi związanych. Tak samo jak w dystrybucyjnej franczyzie - franczyzobiorcy decydują się na prowadzenie punktu usługowego pod znakiem towarowym franczyzodawcy. Tutaj mamy do czynienia z branżą edukacyjną, gastronomiczną, hotelarską, finansową, bankową czy też produktów.
Musimy także wyróżnić franczyzę o koncepcji działalności. Tutaj przekazuje się pełną koncepcję na prowadzenie danego biznesu. Osoby zastanawiające się nad tym czy biznes franczyzowy jest warty wejścia w niego - odpowiadamy jak najbardziej tak. Co jak co, ale naprawdę mamy już gotowy pomysł na biznes. Przy niskim wkładzie własnym możemy naprawdę zarobić sporo pieniędzy i być dla siebie samego szefem, co jest w dzisiejszych czasach naprawdę nieocenione.
Więcej informacji
Aktualności z rynku, katalog ofert oraz raporty o franczyzie i wiele więcej znajdziesz na stronie portalu https://franczyzawpolsce.pl/ - dowiedz się więcej