Bez względu na to, czy posiadamy małą, średnią czy dużą firmę, specyfika jej branży najczęściej sprawia, że nie obędzie się bez posiadania jednego lub większej ilości samochodów służbowych. Metody finansowania są różne, może być to najem długoterminowy, kredyt samochodowy lub najpopularniejsza z opcji, czyli leasing. Decydując się na to ostatnie rozwiązanie, użytkujemy sprzęt leasingobiorcy w zamian za opłacanie rat, a po upływie umowy, możemy wykupić pojazd na własność.

Ten sposób finansowania, zakłada też leasing dla osób prywatnych, ale to głównie firmy korzystają z tej metody. Przedsiębiorcy zazwyczaj dokonują wyboru pomiędzy dwoma – leasingiem operacyjnym, a finansowym. Usługa dla osób prywatnych, to leasing konsumencki. Nie ma znaczenia, czy potrzebne jest nam auto osobowe czy dostawcze – marki Mercedes, czy Lexus leasing w Arval daje nam prawie nieograniczone możliwości w kwestii wyboru i dostosowania usługi do własnych potrzeb. Co więcej, wchodząc chociażby na stronę internetową firmy Lexus konfigurator pojazdów, pokaże nam jak wiele wariantów mamy do wyboru.

Sprawdź co zyskasz, decydując się na samochód marki Lexus w leasingu

Rosnąca liczba leasingobiorców

Przyglądając się dostępnym danym, dotyczącym popularności leasingu jako formy finansowania samochodów zauważymy, że liczba spółek, które decydują się na to rozwiązanie bardzo dynamicznie wzrasta. Patrząc na kilka poprzednich lat, klienci firm leasingowych to w ponad 70% małe przedsiębiorstwa.

Nic w tym dziwnego. Świadomość tego, że leasing niesie za sobą wiele korzyści sprawia, że zainteresowanie tą formą finansowania stale rośnie. Z perspektywy przedsiębiorców, wyłania się kilka najistotniejszych zalet.

Kwestia podatkowa

Nie da się ukryć, że dla właścicieli firm, jako największa zaleta leasingu, jawią się korzyści podatkowe. W związku z tym, że leasing to swojego rodzaju samochód na abonament, pozwala on znacząco zredukować podstawę opodatkowania. Decydując się na opcję bardzo popularną, czyli leasing operacyjny – uda się nam odliczyć od podatku odsetkową i kapitałową część raty, a także opłatę wstępną. Ponadto, będziemy mogli też doliczyć VAT do raty miesięcznej. Pamiętajmy także, że leasing operacyjny powoduje, że amortyzacja pojazdu jest obowiązkiem leasingodawcy.

Stawiając na leasing finansowy, w koszty można wliczyć wyłącznie odsetkową część raty. Inaczej wygląda też kwestia naliczania podatku VAT. W tym wypadku, pełną stawę VAT, będziemy musieli opłacić za jednym razem, łącznie z początkową ratą leasingową.

Co więcej, stawka VAT będzie odpowiadała przedmiotowi leasingu. Kiedy posiadamy firmę, która świadczy usługi lub oferuje produkty ze zmniejszonym VAT-em , najlepszym wyjściem będzie właśnie leasing finansowy. Inaczej niż w wypadku operacyjnego, pojazd będzie tutaj stanowił majątek leasingobiorcy.

Czas to pieniądz…

Leasing to nie tylko możliwość zaoszczędzenia sporych funduszy, ale też dużej ilości cennego czasu. Warto pamiętać o tym, że to po stronie leasingodawcy, (jako właściciela pojazdu) leży obowiązek dopełniania ważnych formalności związanych z przedmiotem. Będzie to np. zagwarantowanie ubezpieczenia oraz rejestracja samochodu.

Decydując się na odpowiedni pakiet leasingowy, firma zajmie się też przeglądami technicznymi oraz ewentualnymi naprawami. Kiedy wykorzystamy sieciowy kalkulator leasing i wszelkie jego koszty zostaną przez nas z łatwością obliczone. Nam pozostanie jedynie tankowanie pojazdu i korzystanie z niego, zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie.