„Take the initiative!” to hasło kolejnej edycji konferencji Green Week UE 2019, organizowanej przez wchodzącą w skład Komisji Europejskiej Dyrekcję Generalną ds. Środowiska w Brukseli. Głównym tematem tegorocznego spotkania było prawodawstwo unijne w zakresie ochrony środowiska. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Europa Kujaw i Pomorza, w konferencji udział wzięła również delegacja z naszego miasta z Maciejem Gburczykiem – Radnym Rady Miejskiej.

Przepisy Unii Europejskiej dotyczące ochrony środowiska mają ogromny wpływ na nasze życie. Poprawiają jakość wody i powietrza, chronią przyrodę i zachęcają do recyklingu. Dlatego właśnie Green Week UE 2019 kładzie nacisk na ich właściwe wdrożenie.




Polska rozpoczyna europejski Green Week

Oficjalne otwarcie Green Weeku rozpoczęło się 13 maja w Warszawie debatą  „Od przepisu prawnego do zdrowego środowiska wokół mnie”. Obecni byli na niej Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i Karmenu Vella, europejski komisarz ds. Środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, a także inni przedstawiciele władz krajowych i lokalnych.

To spotkanie zapoczątkowało cykl wydarzeń, które zmieniły na tydzień Unię Europejską w jedną platformę ekologiczną, laboratorium pomysłów, scenę wystaw i pokazów.
„Doceniam mocno, w jaki sposób w działania środowiskowe angażujecie młodych. To jest niezwykle istotne. Woda i powietrze nie znają granic. Wprowadzamy rozwiązania prawne dziś, ale nakierowane są one na naszą wspólną przyszłość! Każdy z nas ma siłę i moc, by chronić środowisko. Robimy to, myśląc przede wszystkim o przyszłych pokoleniach – podkreślał w swoim wystąpieniu Karmenu Vella.

Odpowiednie wdrożenie przepisów kluczem do sukcesu

Od wtorku do piątku, uczestnicy konferencji w Brukseli dyskutowali nad tym, w jaki sposób działania na różnych szczeblach – lokalnych, regionalnych, państwowych umożliwią poradzenie sobie z zachodzącymi zmianami klimatu.

Ważnym elementem pozwalającym chronić powietrze oraz wodę jest promowanie w państwach europejskich gospodarki obiegowej. Ma ona za zadanie produkowanie takich przedmiotów, których żywotność będzie jak najdłuższa. W następnej kolejności należy udostępniać je na rynku wtórnym i ponownie wykorzystywać. Dopiero gdy danego przedmiotu nie uda się naprawić, zostaje on poddany recyklingowi. Takie gospodarowanie surowcami umożliwia stworzenie cyklu, których realnym efektem jest ograniczenie ilości odpadów.




Take the initiative!

Nie tylko w dużych metropoliach mieszkańcy odczuwają skutki zanieczyszczenia powietrza oraz zmian klimatycznych. Jest to zagadnienie trudne i bardzo złożone. W naszym mieście przyczyn jest kilka, m.in. położenie w kotlinie grudziądzkiej, niska zabudowa miejska, spora ilość domków jednorodzinnych które stosują tradycyjne sposoby ogrzewania.  
Niezwykle ważna jest w tym przypadku edukacja i uświadamianie. Pracę nad zmniejszeniem ilości produkowanych odpadów, zużycia wody może zacząć każdy z nas, we własnym gospodarstwie domowym niewielkim kosztem. Wystarczy odrobina wiedzy oraz chęci.

Czy wiecie, że sprzedawane w sklepach reklamówki foliowe nie nadają się do ponownego wykorzystania? W czasie segregacji zostają zakwalifikowane do RDFu – paliwa alternatywnego powstającego z mocno rozdrobnionych odpadów. Jest to surowiec, który na chwilę obecną wykorzystywać można jedynie w cementowniach i elektrociepłowniach. Dla porównania za ponowne przetworzenie tony RDFu miasto musi dopłacić 400 zł, a za odbiór tony butelek PET otrzymuje zwrot 1000 zł. Co może zrobić każdy z nas, aby ograniczyć produkcję RDFu? Jednym z prostych kroków jest zabranie na zakupy materiałowej torby.




Dbajmy o naszą planetę. Niech jak najdłużej służy naszym dzieciom!



Biuro Prasowe Prezydenta