Przed nami ostatnie wydarzenia w ramach tegorocznej Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej. W piątek, 12 kwietnia na deskach grudziądzkiego teatru obejrzymy spektakl pt. „Aktorzy Koszalińscy, czyli Komedia Prowincjonalna”. Dzień później, wybitny aktor Marian Opania wystąpi w recitalu pt. „Moje fascynacje”.

 

Harmonogram:

12 kwietnia, Teatr

„Aktorzy Koszalińscy, czyli Komedia Prowincjonalna” reż. Piotr Ratajczak;
Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina;
godz.: 19.00;   
bilety: 30 zł, 20 zł, 15 zł.


            Gorzka komedia o kondycji aktorów teatru koszalińskiego Anno Domini 2018. Autorzy spektaklu zainspirowani filmem Agnieszki Holland pt. „Aktorzy prowincjonalni” wykorzystali główny motyw filmu – zmanierowany warszawski reżyser w podrzędnym mieście gościnnie realizuje na scenie miejscowego teatru „Wyzwolenie” Wyspiańskiego. Wydarzenie to staje się dla aktorów koszalińskich pretekstem do szczerej opowieści o sobie, własnych frustracjach, o miłości do zawodu i rozczarowaniach, bólu i nadziei.


            To komedia, momentami dość gorzka, zbiorowy portret artystów, zmagających się z frustracją, bylejakością, obojętnością i całą machiną teatralnych absurdów. Chałtury i życie prywatne. Ciągle nowi reżyserzy i nowe nadzieje. To spektakl o dobrych i złych doświadczeniach w pracy aktora z dala od stolicy, ale przede wszystkim, o tym, co w tym zawodzie najważniejsze, o pasji, marzeniach, sensie życia i miłości do teatru.


            Na scenie parada postaci: adeptka sztuki aktorskiej, gwiazda, artystka z powołaniem, alkoholik, cwaniak – chałturnik, techniczny z ambicjami, ignorant reżyser, dyrektor teatru o wygasłej sławie, ambitny aktor grający główną rolę i jego żona epizodystka. Teatralna fikcja miesza się z prawdziwym życiem. Zespół kłóci się i godzi, wspólnie biesiaduje, bawi się, kpi i żartuje z siebie. Przekaz ze sceny to prawda, emocje prawdziwe a może jednak gra z widzem i aktorska improwizacja.


Obsada:

 • Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska
 • Dominika Mrozowska
 • Beata Niedziela
 • Adrian Jakubik
 • Żaneta Kamila Kurcewiczówna
 • Wojciech Kowalski
 • Marcin Borchardt
 • Bartosz Budny
 • Wojciech Rogowski
 • Artur Paczesny
 • Jacek Zdrojewski

13 kwietnia, Teatr

 

Marian Opania recital „Moje fascynacje”

akompaniament: Wojciech Kaleta;

godz.: 19.00;    

bilety: 50 zł, 40 zł, 30 zł "Moje fascynacje"

Program recitalu to osobisty wybór tekstów najbliższych sercu artysty, jego ulubione utwory. Kilkadziesiąt lat działalności scenicznej i estradowej mistrza zamknięte w magiczne kilkadziesiąt minut. Sentymentalna podróż w świat piosenek Brela, Wysokiego, Młynarskiego, Okudżawy, Nohavicy, Cohena. Wybór tekstów z kabaretów takich jak „Dudek”, „Owca”, „Właśnie leci kabarecik” - to celny komentarz współczesności. Nie zabraknie również monologów pióra Antoniego Słonimskiego, szmoncesów popularnych w kabaretach okresu międzywojennego.
Marianowi Opani akompaniować na fortepianie będzie Wojciech Kaleta.


Wojciech Kaleta - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, którą ukończył z wyróżnieniem w 1985 roku ze specjalnością dyrygentura chóralna. Później związany z samą uczelnią już 30 ponad lat, gdzie jest wykładowcą w klasie improwizacji fortepianowej.
Kompozytor kilkudziesięciu piosenek dla dzieci i młodzieży. Kierownictwo muzyczne w spektaklach teatrów: Powszechnego, Współczesnego, Nowego, Rampa, Ateneum.

Wieloletni pianista - akompaniator w recitalach Mariana Opani, Artura Barcisia, Hanny Śleszyńskiej i Joanny Szczepkowskiej. Kompozytor muzyki do spektakli teatralnych i widowisk telewizyjnych. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku kilkanaście lat pracował w programie telewizyjnym „Domowe Przedszkole”, jako pianista i kompozytor. Prze ponad 10 lat członek Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego z którym koncertował w wielu miastach Polski i całej Europy pełniąc funkcję akompaniatora i prezesa zarządu chóralnego.

Wojciech Kaleta przez ponad 10 lat rokrocznie komponował świąteczną piosenkę o karpiu na potrzeby radiowej Trójki do charytatywnej akcji Pocztówka do Świętego Mikołaja.


Od 1998 roku stale współpracuje z big bandem Zbigniewa Górnego biorąc udział w wielkich produkcjach dla Telewizji Polskiej: Gala Piosenki Biesiadnej, część 1, 2 oraz Poprawiny, cykl programów „Co nam w duszy gra”, Gala operowa i operetkowa „Kraina Uśmiechu”, Biesiada bez granic z największymi hitami muzyki światowej, oraz Gala Piosenki Familijnej.

Już od 20 lat jest członkiem formacji Tercet czyli Kwartet: Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus. Obecnie jest improwizującym pianistą w cotygodniowym programie telewizyjnym „ I kto to mówi”.


Biuro Prasowe Prezydenta