Grudziądzcy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzają jak wykonywany jest transport drogowy rzeczy i osób. To szczególne zadanie realizują funkcjonariusze z jednego z patroli, którzy kontrolują tylko duże ciężarówki i autobusy. Przeprowadzane kontrole są bardzo wnikliwe i skrupulatne. Czynności kończą się sporządzeniem protokołu.

Dzisiaj (13.03.19) mł. asp. Damian Kwiatkowski i st. sierż. Krzysztof Kasprzyk skupili się na kontroli dużych samochodów ciężarowych i autobusów. Policjanci sprawdzają, czy przewóz drogowy rzeczy i osób odbywa się zgodnie z prawem. To zadanie wymaga od mundurowych bardzo dobrej znajomości przepisów, które muszą spełniać przewoźnicy.

Przeprowadzane kontrole są skrupulatne i obejmują między innymi sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i jego wyposażenia, wymaganych dokumentów, przewożonego ładunku i jego zabezpieczania oraz prawidłowości jakie muszą być zachowane w trakcie przewozu osób.  Każdorazowo kierowca jest sprawdzany na trzeźwość. Jedynym z bardzo istotnych elementów kontroli jest sprawdzenie czasu pracy kierujących. Policjanci dysponują programem komputerowym – „tachospeed”, który umożliwia szybkie sprawdzenie czasu pracy kierowcy i ujawnienie ewentualnych nieprawidłowości. Z programu funkcjonariusze korzystają w przypadku, gdy pojazd wyposażony jest w tachograf cyfrowy. W starszych samochodach wciąż korzysta się z urządzeń analogowych, wtedy mundurowi sprawdzają tzw. „wykresówki” na podstawie których można także ustalić, czy kierowca przestrzega wymogów czasu pracy. Kontrola kończy się sporządzeniem protokołu.

Autor: asp. szt. Jacek Jeleniewski
Publikacja: asp. szt. Jacek Jeleniewski

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.