Do Grudziądza dotarła bardzo smutna wiadomość, 27 lutego, zmarł ostatni z absolwentów Centrum Wyszkolenia Kawalerii gen. bryg. Emil Stefan Mentel.
Poniżej publikujemy biogram przygotowany przez Prezes Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej Karolę Skowrońską:

„Gen. bryg. Emil Stefan Mentel urodził się 26 października 1916 r. w Czańcu na Podbeskidziu. Po maturze ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu  (roczniki 1936-1937), a następnie Szkołę Podchorążych Kawalerii (rocznik 1938-1939).

Został przydzielony do 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Z tym pułkiem walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Po kapitulacji uniknął niewoli. W kwietniu 1940 r. uciekł na Węgry z zamiarem dołączenia do Armii Polskiej we Francji. Po kapitulacji Francji, przez Jugosławię i Liban, w maju 1940 r. przedostał się do Syrii, do utworzonego w Brygadzie Karpackiej Pułku Ułanów Karpackich. Walczył na Pustyni Libijskiej i pod Tobrukiem, a następnie w 2. Korpusie gen. Władysława Andersa we Włoszech. Jako adiutant dowódcy pułku, płk. Wyskota Zakrzewskiego, walczył pod Monte Cassino, dowodził szwadronem w walkach o Ankonę, Pesaro i Bolonię. Kampanię włoską zakończył w stopniu majora kawalerii.

Po zakończeniu wojny wyjechał z pułkiem do Anglii. Otrzymał przydział do Gwardii Królewskiej w Londynie celem ujeżdżania koni. Rozpoczęte jeszcze  przed wojną  w Polsce studia (SGGW) ukończył w Szkocji. W 1951 r. wyjechał do Rodezji, gdzie przez 30 lat prowadził farmę. Będąc oficerem Obrony Narodowej brał udział w 7-letniej wojnie  rasowej jako kwatermistrz i oficer informacyjny. Pełnił też funkcję prezesa Polonii oraz był członkiem Koła Kombatantów Polskich w Rodezji (w latach 1951-1981). Po utracie całego dobytku, w 1968 r., wyjechał z rodziną do USA.

Przez wszystkie lata emigracji utrzymywał stałe kontakty z Polską. Był niestrudzonym korespondentem do wielu pism polskich i emigracyjnych. Publikował artykuły, wspomnienia, pisał relacje. Jest autorem książki „Pułk Ułanów Karpackich” i wspomnień „W podogoni za wolnością”. We wrześniu 1989 r. przyjechał do Grudziądza na I Zjazd Oficerów Kawalerii Służby Stałej II RP. Przyjeżdżał przez wiele lat na kolejne Zjazdy. Od 1991 r. był członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Przekazał w darze Fundacji wiele bezcennych pamiątek i publikacji. Z jego inicjatywy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą Pułkowi Ułanów Karpackich. Została odsłonięta i poświęcona 1 września 2011 r. W 2013 r. po raz ostatni był w Grudziądzu na Jubileuszowym XXV Zjeździe Kawalerzystów II RP.

W ubiegłym roku otrzymał od Prezydenta RP Andrzeja Dudy mianowanie na stopień generała brygady. Był Kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari, odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Krzyżem Walecznych i wieloma odznaczeniami zagranicznymi.  

Zmarł 27 lutego 2019 r. w Sacramento. Odszedł wspaniały człowiek, bohaterski kawalerzysta, wielki patriota.”

Biuro Prezydenta  
 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.