Kosiarka akumulatorowa – połączenie wygody i ekologii

Kosiarka akumulatorowa to urządzenie, które zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego, jego największą zaletą jest brak kabla, który sprawia, że możemy dotrzeć niemal w każdy zakamarek naszego podwórka – bez obawy, że nie starczy nam przewodu. Jakie jeszcze zalety posiada kosiarka na akumulator i na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Trawnik – wizytówka każdego domu

Trawnik to element, który łączy ze sobą wszystkie elementy architektury ogrodu. Ważne więc, by prezentował się ładnie. Gwarantem ładnego trawnika poza odpowiednim nawożeniem czy nawadnianiem jest także koszenie trawy. To czynność, z którą musi się zmagać niemal każdy właściciel domu. Nie tylko przyczynia się do lepszego wzrostu trawy, ale też ogranicza rozwój chwastów. Jeśli chodzi o urządzenia do koszenia, do wyboru mamy kosiarki spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. Dziś przyjrzymy się tym ostatnim.

Kosiarka akumulatorowa – najważniejsze zalety

Kosiarka akumulatorowa z roku na rok zyskuje na popularności. Jak już wspomnieliśmy, jedną z jej najważniejszych zalet jest brak kabla, który wpływa na wygodę użytkowania i mobilność. Nie musimy bowiem korzystać z przedłużaczy i szukać gniazdek, co na dużych powierzchniach z pewnością bywa problematyczne.

Urządzenia akumulatorowe odznaczają się także cichą pracą, czego nie można powiedzieć o ich spalinowych odpowiednikach. Dzięki temu nie musimy zakłócać spokoju sąsiadów. Z powodu cichej pracy kosiarki akumulatorowe chętnie wykorzystywane są także w ośrodkach wypoczynkowych czy hotelach.

W przeciwieństwie do spalinówek, urządzenia na akumulator nie emitują szkodliwych spalin do środowiska, dlatego są bardziej ekologiczne. Odznaczają się też niskimi kosztami eksploatacji ze względu na brak konieczności wymiany filtrów, oleju czy benzyny.

Najważniejsze parametry kosiarki akumulatorowej

Wybierając kosiarkę akumulatorową powinniśmy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów:

  • Moc – jak wiadomo, im większa moc, tym lepsza wydajność urządzenia. Dzięki wysokiej mocy kosiarka może sobie poradzić z różnymi powierzchniami, a także nawet z wysoką i gęstą trawą.
  • Szerokość robocza – im większa szerokość robocza, tym większy obszar możemy skosić jednorazowo. Kosiarki o wysokich wartościach tego parametru sprawdzą się przede wszystkim na dużych obszarach. Z kolei mniejsza szerokość robocza polecana jest wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z trudno dostępnymi miejscami, a więc np. w ogrodzie, gdzie musimy omijać rabatki czy skalniaki.
  • Wysokość robocza – wpływa ona na to, jak wysoka będzie trawa. Oczywiście istnieje możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu będziemy mogli dopasować ją do swoich preferencji.
  • Pojemność kosza na trawę – decyduje o tym, jak często będzie konieczna wymiana pojemnika. Im większy kosz, tym rzadziej będziemy go wymieniać, jednak wiąże się to również z większą wagą urządzenia.
  • Pojemność akumulatora – ma ona bezpośredni wpływ na maksymalny czas pracy kosiarki. Przykładowo bateria 5 Ah może zapewnić 30 minut pracy na jednym naładowaniu. Warto od razu kupić dwie baterie, dzięki czemu będziemy mogli kosić bez przerw na ładowanie.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając kosiarkę akumulatorową?

Wybierając kosiarkę akumulatorową, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje i udogodnienia. Niektóre modele mają funkcję mulczowania, czyli rozdrabniania trawy, która następnie zostaje rozrzucona po trawniku. Dzięki temu pokos służy jako naturalny nawóz dla trawnika. Dla wielu osób istotna może być też dodatkowa moc napędu, która ułatwi prowadzenie kosiarki po nierównych terenach. Warto również sprawdzić, czy kosiarka ma regulowany uchwyt – dzięki temu będziemy mogli dostosować ją do swojego wzrostu. Niektóre kosiarki, jak np. Kärcher, posiadają także wskaźnik napełnienia kosza czy wskaźnik stanu baterii. Dzięki temu będziemy wiedzieć, kiedy opróżnić kosz albo naładować akumulator.

Jak widać kosiarki akumulatorowe mają wiele zalet, a ich wybór jest już tak duży, że bez problemu dopasujemy coś do swoich potrzeb.