Bez względu na to gdzie i kiedy grillujemy, grillowanie to doskonały czas na spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Podczas grillowania warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Pamiętajmy, że grillowanie nie jest zabronione. Niemniej jednak, należy pamiętać, że takie biesiadowanie może wiązać się z zaśmiecaniem, zakłócaniem spokoju, spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym lub spowodowaniem zagrożenia pożarowego. W przypadku naruszenia powyższych zasad odpowiednie służby mają prawo interweniować i nałożyć mandaty na sprawców wykroczeń. Dlatego podczas grillowania warto zachować zdrowy rozsądek. O czym więc powinniśmy pamiętać?
Ten, kto chce rozpalić grill na balkonie, musi sprawdzić, czy dopuszcza taką możliwość regulamin porządkowy spółdzielni mieszkaniowej bądź wspólnoty. Skargi mieszkańców, którzy nie stosują się do regulaminów należy kierować do administratorów budynków. W przypadku uporczywego łamania zasad, lokator może dochodzić swoich praw w drodze powództwa cywilnego.
Podstawą prawną, na której można się oprzeć przeciw uciążliwym grillowaniom może być art. 144 Kodeksu cywilnego: "Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".
Czego powinniśmy unikać?
Przede wszystkim powinniśmy upewnić się, czy wybrane miejsce do grillowania jest bezpieczne i nie stwarza zagrożenia. Należy wybrać teren z dala od budynków i lasów, a także upewnić się czy w pobliżu nie ma łatwopalnych materiałów. Opał do rozpalania grilla musi być zgodny w prawem tj. drewno, podpałka. Do rozpalania grilla nie wolno używać śmieci bądź odpadów zielonych. Pozostałości z działek i ogródków należy umieścić w pojemniku na odpady bio lub je kompostować.
Źródło zdjęcia: www.unsplash.com
Odpowiedzialność za inne wykroczenia:
- art. 51 Kodeksu wykroczeń § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (mandat w wysokości od 100 do 500 złotych). § 2. Jeżeli czyn określony
w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Przykładem jest hałas oraz stwarzanie uciążliwości sąsiadom spowodowane grillowaniem na balkonie czy na podwórku. - art. 141 Kodeksu wykroczeń: Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany (mandat
w wysokości od 50 do 100 złotych). - art. 145 Kodeksu wykroczeń: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny albo karze nagany (mandat w wysokości 500 złotych).
- art. 431 Ustawy z dnia 26 października 1992 r. o wychowaniu w trzeźwości
i przeciwdziałaniu alkoholizmowi: 1. Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze grzywny (mandat w wysokości 100 złotych).
- art. 163 § 1 pkt 1 Kodeksu karnego: § 1: Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać: 1) pożaru, (...) podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, np. używanie grilla na balkonie w dużej bliskości materiałów typu firanki co stwarza zagrożenie wzniecenia pożaru. Innym przykładem jest rozniecanie ognia w miejscach do tego nie przeznaczonych np. w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasów.
Pamiętajmy, że przy rozpalonym ognisku zawsze musi być dorosła osoba dorosła. Nie bez znaczenia jest odpowiednie palenisko. W przypadku ogniska można uznać wydzielony okrąg.
Pamiętajmy! Przy grillowaniu należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa w celu uniknięcia wzniecenia pożaru. Nigdy nie wolno dopuścić do rozprzestrzeniania się ognia!
Każda osoba, która przestrzega powyższych zasad i zachowuje odpowiednie środki ostrożności podczas grillowania czy rozpalania ogniska nie narusza przepisów Kodeksu wykroczeń ani przepisów przeciwpożarowych. Dopiero w przypadku popełnienia wykroczenia, musi liczyć się z mandatem karnym.
Jeśli spędzanie wolnego czasu odbywa się z poszanowaniem prawa strażnicy nie mają powodu do podejmowania interwencji. Mogą jedynie życzyć dobrej zabawy i smacznego!