W związku z przypadającą dziś 78. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego odbyły się oficjalne uroczystości miejskie, w których uczestniczyli m.in. prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, wiceprezydenci Róża Lewandowska i Szymon Gurbin, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau oraz poseł na Sejm RP Krzysztof Ardanowski. Reprezentowani byli też radni Rady Miejskiej z przewodniczącym Rady Miejskiej Łukaszem Kowarowskim na czele. Licznie przybyli również przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci oraz młodzież.





Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17.00, czyli w godzinie „W”, a więc w tej samej godzinie, w której 1 sierpnia 1944 r. miały swój początek działania powstańcze. Podczas uroczystości wręczono dwie odznaki Akcji „Burza”. Otrzymali je chór „Tibi Mariae” oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Grudziądzu. Odznaki przekazane zostały na ręce dyrygent chóru Małgorzaty Gołuńskiej-Michna i dyrektora III LO Łukasza Piaseckiego.

- To co uczynili uczestnicy tamtego patriotycznego zrywu wymagało wielkiej odwagi, był to heroizm godzien największej chwały i wdzięcznej pamięci kolejnych pokoleń – mówi prezydent Maciej Glamowski. - To była walka o Polskę, która przetrwała, by po wielu latach kolejnego, sowieckiego tym razem zniewolenia, raz jeszcze odrodzić się dla pełnej nadziei przyszłości.

W swoim przemówieniu prezydent Maciej Glamowski wspomniał o biorących udział w powstaniu grudziądzanach. To także ważna karta naszej miejskiej historii. Tegoroczne uroczystości zaszczycił swoją obecnością jeden z nich, ppłk Stanisław Malkiewicz, który wziął udział w powstaniu jako żołnierz Zgrupowania „Radosław”.

Głos zabrali również poseł na Sejm RP Krzysztof Ardanowski, wicewojewoda Józef Ramlau oraz pełnomocnik prezydenta ds. uroczystości patriotycznych Dariusz Miller.

Miejskie obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczęły się wczoraj koncertem Piosenki Międzywojennej, Okupacyjnej i Powstańczej „Z pieśnią na ustach”. Przypominamy też, że od 1 do 15 sierpnia w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi dostępna jest wystawa fotogramów ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego „Dzieci i młodzież w Powstaniu Warszawskim”. Zgromadzone tam fotografie dokumentują trudną codzienność powstańczych dni oraz działalność konspiracyjną. Zachęcamy do licznego odwiedzania tej wystawy.


Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne