Przed nami kolejna, 78. już rocznica wybuchu powstania warszawskiego. O tak ważnym wydarzeniu nie można zapomnieć. Pamiętają o nim również mieszkańcy Grudziądza, którzy uczczą pamięć powstańców podczas oficjalnych obchodów miejskich 1 sierpnia. Dzień wcześniej odbędzie się natomiast poświęcony tamtym niezwykłym dniom koncert w Parku Miejskim.




31 lipca, a więc w najbliższą niedzielę, w Parku Miejskim im. Piotra Janowskiego będzie miał miejsce koncert Piosenki Międzywojennej, Okupacyjnej i Powstańczej „Z pieśnią na ustach”, natomiast 1 sierpnia o godz. 17.00 pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego odbędą się oficjalne obchody miejskie.

Trudno sobie wyobrazić, aby obchody kolejnej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego mogły odbywać się bez udziału naszych muzealników. Od 1 do 15 sierpnia w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi dostępna więc będzie wystawa fotogramów ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego „Dzieci i młodzież w Powstaniu Warszawskim”. Zgromadzone tam fotografie dokumentują trudną codzienność powstańczych dni oraz działalność konspiracyjną.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby oddać hołd naszym narodowym bohaterom do udziału zarówno w niedzielnym koncercie, jak i w poniedziałkowych uroczystościach patriotycznych. Zachęcamy też do licznego odwiedzania wystawy w grudziądzkim Muzeum.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, tzw. godzinie „W”. Rozpoczęcie działań powstańczych miało miejsce w następstwie rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Celem powstania było wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego chciały wystąpić jako legalna, a przy tym jedyna władza niepodległej Polski wobec utworzonego w Lublinie i zależnego od Stalina Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Upadek powstania nastąpił po 63 dniach walki, 3 października 1944 r. W wyniku działań zbrojnych śmierć poniosło od 16 tysięcy do 18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej oraz od 150 tysięcy do 180 tysięcy cywilów. Po kapitulacji powstania Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. W ten sposób wypełniono rozkaz Adolfa Hitlera, któremu wtórował Heinrich Himmler. Obaj już z samym początkiem działań powstańczych domagali się zrównania polskiej stolicy z ziemią i stworzenia w ten sposób zastraszającego przykładu dla całej Europy.


Marcin Mielnicki
Biuro Prasowe i Medialne