Światowy Dzień Recyklingu został ustanowiony 4 lata temu z myślą o promocji odzyskiwania surowców z odpadów.
Pierwszy Światowy Dzień Recyklingu powstał 18 marca 2018 r. Za jego główny cel przyjęto edukację
i promowanie troski o planetę. Jego inicjatorem był Global Recykling Foundation, prywatna fundacja, której rolą jest pokazanie, że recykling jest naszym wspólnym przedsięwzięciem. Podczas obchodów święta podkreśla się zachowanie sześciu podstawowych zasobów tj. woda, powietrze, ropa, węgiel, minerały i gaz ziemny. Duży nacisk jednak kładzie się na odpady będące siódmym zasobem. Właśnie w recyklingu odpadów dostrzega się szansę na ratunek środowiska.
Recykling pozwala na przetworzenie odpadów na produkty do ponownego wykorzystania. Dzięki temu oszczędzamy wodę, energię, powietrze. Recykling powoduje, że odpady są przetwarzane na użyteczne surowce. Jest to też jedna z form ochrony środowiska naturalnego.
Recykling to nic innego jak odzyskiwanie odpadów polegające na powtórnym przetworzeniu materiałów w celu uzyskania podobnych produktów. Recykling rozpoczyna się już od codziennych zakupów. Ważne jest kupowanie opakowań biodegradowalnych oraz rezygnacja z wszelkich opakowań foliowych. Warto też pamiętać o zgniataniu opakowań przed wrzuceniem do pojemnika.
Źródło: www.naszesmieci.mos.gov.pl
Jak wygląda prawidłowa segregacja odpadów?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów selektywnie zbiera się papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe oraz odpady biodegradowalne.
1. Do pojemnika na papier wrzucamy kartony, papier biurowy i gazetowy, tekturę. Do niebieskiego kosza nie wolno wrzucać kartonów po mleku i sokach, papieru pokrytego folią aluminiową lub tworzywami sztucznymi, odpadów higienicznych, papieru termicznego, tapet.
2. Do pojemnika na szkło wrzucamy butelki szklane, słoiki (bez zakrętek), stłuczkę szklaną. Nie wrzuca się m.in. szyb okiennych, samochodowych, porcelany, szkła okularowego, doniczek, żarówek, luster, szkła zbrojonego i żaroodpornego.
3. Do pojemnika na plastik wrzucamy butelki i opakowania typu PET, opakowania po chemii gospodarczej, serkach, śmietanie, folie, opakowania wielomateriałowe. Nie wrzuca się m.in. opakowań po środkach toksycznych, opakowań z zawartością, opakowań po farbach, chemii.
4. Do kosza na odpady biodegradowalne wrzucamy odpady warzywne i owocowe, gałęzie, trawę, trociny. Nie wrzuca się odchodów zwierząt.
5. Do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy popiół, odpady z mięsa i ryb, artykuły higieniczne, odchody zwierząt domowych. Nie wrzucamy odpadów budowlanych, odzieży, tekstyliów, zużytych opon, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych sprzętów elektronicznych, baterii.
Recykling to nie tylko pilnowanie odpowiedniego kosza na śmieci. To także codzienne decyzje, które z czasem stają się nawykami. Jednego dnia możemy zaoszczędzić kilogram odpadów poprzez używanie butelki wielokrotnego użytku zamiast plastikowej, materiałowej torby na zakupy, niekupowanie owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. Recykling dotyczy nie tylko naszych śmieci, to także nasze ubrania. Zamiast 15 t-shirta gorszej jakości lepiej kupić kilka porządnych bluzek z bawełny lub z materiałów z rerycklingu.
Każda nasza decyzja to szansa dla naszego środowiska. To też idealny moment aby zastanowić się nad swoimi wyborami i refleksje przenieść w codzienne życie. Każdy z nas może zadbać o ziemię, dokładając swoją cegiełkę w postaci recyklingu. Segregując odpady przyczyniamy się do ich utylizacji i przetworzenia na inne surowce. Pamiętajmy, że każdego roku 2 miliardy ton odpadów trafia na wysypiska. Recykling może zmniejszyć ich ilość. W Światowy Dzień Recyklingu pomyślmy, co sami możemy zmienić bądź poprawić, bo stan otoczenia zależy głównie od postaw nas samych.