Wszystkie osoby, które chcą rozpocząć kupowanie dzieł sztuki, muszą najpierw zapoznać się z teoretycznym aspektem dokonywania transakcji. Dowiecie się dzisiaj, gdzie szukać dzieł sztuki oraz na co zwracać uwagę podczas ich kupowania. Opowiemy Wam o aukcjach internetowych oraz tradycyjnych.
Aukcje dzieł sztuki - internetowe czy tradycyjne?
W dobie XIX wieku wszystkie osoby zainteresowane kupowaniem dzieł sztuki mogą dokonywać transakcji w sposób tradycyjny oraz za pośrednictwem internetu. Domy aukcyjne mają do zaoferowania na swoich licytacjach obrazy, rzeźby, biżuterie, monety, anyki czy inne zabytkowe przedmioty. Wszystkie przedmioty wystawiane na licytację są poddawane szczegółowym ekspertyzom, które potwierdzają ich zgodność z oryginałem i pozwalają oszacować wartość rynkową. Niegdyś na licytacje było trzeba stawić się osobiście, dzisiaj mamy więcej możliwości. Internetowa aukcja dzieł sztuki staje się coraz popularniejsza. Dane dzieła mogą być kupione przez internet (bez wychodzenia z domu). Pamiętajcie jednak, że przed zakupem nawet tym internetowym istnieje możliwość obejrzenia wcześniej prac wszystkich autorów, aby nie kupować tzw. kota w worku. Aukcje internetowe to dobry sposób dla osób, które mieszkają daleko od większych miast, gdzie ilość stacjonarnych domów aukcyjnych jest znacznie mniejsza niż w miejscowościach wojewódzkich.
Na co zwrócić uwagę podczas licytacji?
Aukcje dzieł sztuki to dobry sposób na kupowanie rozmaitych prac artystów. Zanim jednak rozpoczniecie brać udział w licytacjach, dobrze jest zapoznać się z praktycznymi wskazówki na ten temat. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich.
Aukcje dzieł sztuki - na co zwracać uwagę:
- Zwróć uwagę na to, jaka jest kolejność licytacji - jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy chce się kupić kilka dzieł sztuki. Bardzo ważne jest wtedy rozplanowanie swojego budżetu na poszczególne prace.
- Dokładnie przeczytaj regulamin domu aukcyjnego. Jest to bardzo istotne, aby dokładnie wiedzieć, jakie zasady nas obowiązują podczas brania udziału w licytacjach.
- Zapoznaj się z kwotami postępienia i wadium. Kwota postępienia to kwota, o jaką można zmieniać końcową cenę dzieła sztuki (inaczej mówiąc - kwota proponowana podczas licytacji). Bardzo często na końcu danej kwoty nie może być 50 zł.