System ATS jest narzędziem, które może znacznie ułatwić proces rekrutacji w firmie. Taki software pomaga szybciej i efektywniej rekrutować nowych pracowników, a co za tym idzie zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Co jeszcze trzeba wiedzieć o systemach do rekrutacji?
Na czym polega zarządzanie procesem rekrutacyjnym w ATS?
Aplikacje rekrutacyjne umożliwiają zaplanowanie całego procesu zarówno w formie ogólnego planu, jak i harmonogramu poszczególnych etapów dla konkretnego naboru. Możliwe jest m.in. szybkie utworzenie ogłoszenia i umieszczenie go na różnych portalach branżowych.
Software rekrutacyjny pozwala też na wygodną komunikację pomiędzy pracownikami a kandydatami, na przykład oferując personalizowany tryb wysyłania wiadomości tylko do osób, które przeszły do kolejnego etapu rekrutacji. Sprawdzony system rekrutacyjny, na przykład Elevato, ma wszystkie kluczowe funkcje, a także pozwala na ich modyfikację w zależności od naszych potrzeb.
Czym jest ATS system do rekrutacji?
ATS jest skrótem od angielskiego terminu Applicant Tracking System, co można przetłumaczyć jako system śledzenia aplikacji. Jest to oprogramowanie, którego zadaniem jest zbieranie wszystkich istotnych danych na temat poszczególnych kandydatów, ich wygodne katalogowanie, a także sprawdzanie.
W zależności od danej platformy możliwe jest analizowanie różnych typów danych, a także segregowanie ich według określonych kryteriów. Pierwsze usługi tego typu pojawiły się na przełomie XX i XXI wieku, jednak te najnowsze, stale rozwijane narzędzia ATS, oferują o wiele więcej ciekawych rozwiązań niż wersje, jakie były dostępne na rynku jeszcze kilka lat temu.
Jak system ATS zbiera dane kandydatów w rekrutacji?
Podstawowym zadaniem podczas przeprowadzania procesu rekrutacji jest zebranie wszystkich aplikacji i zgromadzenie ich w jednym miejscu. Ułatwia to analizowanie i porównywanie ze sobą danych od różnych kandydatów, którzy wzięli udział w naborze.
Systemy ATS pozwalają na wygodne przetwarzanie wszystkich danych zawartych w CV i segregowanie ich według jednego, ustalonego wcześniej schematu. Czasami możliwa jest też dalsza modyfikacja danych, na przykład poprzez dodanie pomocnych tagów, dodatkowych opisów, a także ocen i opinii rekrutera. Wszystkie te funkcje da się rzecz jasna spersonalizować w zależności od aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa.
Co dzieje się po zakończeniu procesu rekrutacji?
Kiedy na dane stanowisko zostaje w końcu wybrana najlepsza osoba, rekruterzy mają dostęp do wielu istotnych danych. Mogą oni prześledzić na przykład efektywność poszczególnych źródeł, czyli miejsc, skąd do firmy docierały aplikacje.
Przydatne będzie także sprawdzenie efektywności i skuteczności całego procesu, podobnie jak stopnia obłożenia każdego z rekruterów i jakości kandydatów, jakich pozyskał. Warto również prześledzić średni czas, który minął od wysłania aplikacji do zatrudnienia bądź odrzucenia danej osoby.
Wszystkie te czynniki mogą przydać się przy kolejnych rekrutacjach. Można także na podstawie zebranych danych stworzyć przejrzyste statystki. Na podstawie tak zebranych informacji łatwiej jest później optymalizować proces pozyskiwania pracownika w firmie.
Dlaczego warto korzystać z ATS?
Popularność systemów rekrutacyjnych rośnie między innymi dlatego, że mają o wiele więcej zalet niż klasyczna rekrutacja. Doceniają je przede wszystkim fachowcy, którym zależy na tym, by przyspieszyć cały proces, a jednocześnie chcą zapewnić sobie dostęp do wielu atrakcyjnych ofert z rynku pracy.
Oprócz tego ATS daje też dostęp do najlepszych kandydatów – odpowiednio wyselekcjonowani aplikanci mają lepsze kwalifikacje, większe doświadczenie i często zdarza się, że lepiej wpasowują się w strukturę firmy. ATS to nowa jakość w procesie rekrutacyjnym. Jej skuteczność potwierdzają też rekruterzy, co stanowi najlepszą możliwą rekomendację.