Nie ulega wątpliwości, że posiadanie ogrodowego tarasu jest prawdziwym luksusem. Dzięki niemu można wypocząć w gronie najbliższych, zrelaksować się czytając książkę lub też zorganizować grilla w przyjemnej dla oka lokalizacji. O ile zatem samo posiadanie tarasu jest luksusem, o tyle zorganizowanie go wiąże się z pewnym wysiłkiem. I to nawet w kontekście przygotowania jego podłoża.

Drewno - uniwersalne, ale trudne w utrzymaniu

Naturalnym podłożem dla tarasu ogrodowego będzie rzecz jasna drewno, które doskonale będzie się komponować z zainstalowanymi w nim meblami. Co więcej, drewno ma charakter ponadczasowy i sprawdzi się w każdych warunkach. Niestety, podłoże drewniane ma jedną, istotną wadę. Jest nią konieczność skrupulatnej konserwacji, która - co ważne - powinna mieć miejsce dwa razy do roku, to jest z początkiem i z końcem sezonu wypoczynkowego. Pewnym utrudnieniem może być fakt, że wiele z dostępnych na rynku impregnatów nie zabezpiecza skutecznie drewna, co prowadzi do stopniowego gnicia desek.

Tworzywo sztuczne - alternatywa dla drewna

Jeśli aranżacja ogrodów ma wpisywać się w nowoczesne ramy dekoracyjne, to w roli podłoża tarasowego będzie można wykorzystać płyty kompozytowe. Do ich produkcji stosuje się połączenie tworzywa sztucznego i mączki drewnianej. Dzięki temu można mieć pewność, że zaprojektowane w ten sposób płyty będą trwałe, stabilne i bezpieczne dla użytkownika. Niestety, podłoże kompozytowe również ma swoje wady. Co prawda nie wymaga ono konserwacji (niektóre płyty wytrzymują nawet 25 lat), ale za to jego struktura bywa podatna na działanie promieniowania UV. W konsekwencji płyty z biegiem czasu płowieją i stają się mało estetyczne.

 Czym wykończyć podłoże w tarasie ogrodowym

Płytki - co warto wiedzieć?

Podłoże tarasu ogrodowego można wykończyć za pomocą płytek, co zresztą jest dość praktycznym rozwiązaniem. Co ważne, płytki te są odporne na różnego rodzaju zarysowania i doskonale "radzą sobie" z ciągłym tarciem. Niestety, to co jest mocną stroną samych płytek, nie zawsze jest atutem łączeń między nimi. Mowa tu oczywiście o fugach, które z reguły są dość podatne na kruszenie. Warto też dodać, że poruszanie się boso latem po rozgrzanej światłem słonecznym płytce jest bardzo utrudnione.

Kamień - trwale, stabilnie i bezpiecznie

Inwestor może też zdecydować się na wykorzystanie podłoża kamiennego, które - co ważne - doskonale odprowadza ciepło i jest odporne na przecieranie. Warto do tego celu wykorzystać kamień o niewielkiej nasiąkliwości, gdyż w przeciwnym razie pozostająca na nim woda może zamarznąć i rozsadzić strukturę podłoża. Wadą podłoża kamiennego jest jego nierówność. Nawet najlepiej ułożone podłoże kamienne będzie w pewnym stopniu niestabilne, co może utrudnić osadzenie na nim krzeseł, stolików i innych elementów tarasowego wyposażenia.

Podsumowując, aranżacja ogrodów w obrębie tarasu to ważny czynnik, który wpływa na estetykę całej powierzchni ogrodowej. Dlatego warto dokładnie przemyśleć kwestie związane z doborem podłoża, gdyż - zgodnie z projektem - ma ono służyć co najmniej przez kilkanaście lat.