Pomogliśmy kobiecie, której zamknął się samochód z dzieckiem wewnątrz.
Do zdarzenia doszło w dniu dzisiejszym tj. 15 lipca około godziny 8.25, przy ulicy Konarskiego na parkingu przy sklepie Lidl. Po wyjściu z samochodu zgłaszającej, auto samoczynnie się zamknęło.
Po odebraniu zgłoszenia przez dyżurnego Straży Miejskiej, patrol przybył na miejsce gdzie oczekiwała zdenerwowana kobieta. Mówiła, że mieszka niedaleko i ma w domu zapasowe kluczyki. Dyżurny wyraził zgodę aby jeden ze strażników pozostał na miejscu przy samochodzie i obserwował dziecko, a drugi zawiózł Panią do pobliskiego domu po zapasowe kluczyki. Po powrocie można było bezpiecznie otworzyć auto i wydostać dziecko.
Właścicielka pojazdu podziękowała strażnikom za okazaną pomoc.
Podczas dzisiejszej interwencji były to godziny poranne, więc nie było jeszcze tak gorąco. Funkcjonariusze mieli odpowiednią ilość czasu aby udać się do domu po klucze. W późniejszych godzinach mogłoby to być niemożliwe.
Przy tej okazji przypominamy wszystkim podróżującym pojazdami aby nie zostawiali kluczyków w pojeździe, bo wystarczy chwila i auto zamknie się samoczynnie. Wychodząc z samochodu za każdym razem zabierajmy ze sobą kluczyki.
Nie ulegajmy też pokusie zrobienia szybkich zakupów zostawiając w samochodzie dziecka lub psa. Pozostawione dziecko lub zwierzę nie może nic zrobić. Apelujemy aby w takich sytuacjach reagować szybko.
WAŻNE!!! Nie pozostawiajmy naszych pociech ani zwierząt samych w samochodach.
Wystarczy kilkanaście minut aby zamknięty samochód stał się pułapką z której dziecko nie wyjdzie. Pozostawienie uchylonej szyby nie jest rozwiązaniem. Szyba przepuszcza promienie słoneczne, nagrzewa wnętrze samochodu, a ciało dziecka nagrzewa się szybciej niż dorosłego. Temperatura w samochodzie może bardzo szybko wynieść ponad 60°C. Pozostawienie dziecka samego w aucie na słońcu może doprowadzić do tragedii.
Widząc dziecko w zamkniętym pojeździe podczas upału możemy zbić szybę, gdyż działamy w stanie wyższej konieczności, w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu. Nie popełniamy wówczas przestępstwa, ponieważ ratujemy życie będące wartością nadrzędną.
Art. 26 § 1 KK. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącemu jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.