Zgodnie z prawem na terenie kraju wyznaczone zostały miejsca, w których występuje całkowity zakaz palenia papierosów, nowatorskich wyrobów tytoniowych oraz papierosów elektronicznych.

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zabrania palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych oraz używania papierosów elektronicznych w następujących miejscach:

  • na terenie zakładów opieki zdrowotnej i innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
  • na terenie przedszkoli, szkół, i innych jednostek systemu oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
  • na terenie uczelni,
  • w pomieszczeniach zakładów pracy, innych niż wymienione w pkt. 1 i 2,
  • w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
  • w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
  • w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
  • na przystankach komunikacji publicznej,
  • w pomieszczeniach obiektów sportowych,
  • w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
  • w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Ponadto ustawodawca przewidział, że rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy inne niż wymienione powyżej miejsca przeznaczone do użytku publicznego jako strefy wolne od dymu tytoniowego. Takie też przepisy zostały wprowadzone na terenie miasta Grudziądza.

Zgodnie z powyższym oraz uchwałą Nr X/59/11 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie ustalenia strefy wolnej od dymu tytoniowego obejmującej teren grudziądzkich kąpielisk jako strefę wolną od dymu tytoniowego ustalono plaże i tereny zielone wraz z całą architekturą (ławy, ławki, pomosty) służące wypoczynkowi i rekreacji przy kąpieliskach Miejskiego Ośrodka Wypoczynkowego w Grudziądzu:

a) plaża miejska przy ulicy Zaleśnej 1 na całym terenie;

b) plaża „dzika” przy ulicy Jeziornej 1 na terenie ogrodzonym płotem;

c) plaża Tarpno przy ulicy Jaśminowej na terenie ogrodzonym ogrodzeniem drewnianym.

Właściciel lub zarządzający obiektem lub ośrodkiem transportu gdzie wskazany zakaz obowiązuje zobligowany jest umieścić w widocznych miejscach oznaczenia słowne i graficzne o zakazie palenia.

Na terenie miasta występują jeszcze inne strefy wolne od dymu tytoniowego. Zgodnie z uchwałą Nr VIII/36/11 Rady Miejskiej Grudziądza z dnia 27 kwietnia 2011 r. w sprawie ustalenia strefy wolnej od dymu tytoniowego za strefę taką się uznaje:

a) przystanek tramwajowy z wydzielonym peronem na całej długości i szerokości peronu;

b) przystanek autobusowy i tramwajowy obejmujący 5 metrów w każdą ze stron liczonych od słupka przystankowego. W przypadku usytuowania na takim przystanku wiaty – jej wnętrze oraz 5 metrów w każdą ze stron.

Tak więc w przepisach prawnych zostały jasno określone miejsca w których obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, w tym na okolicznych plażach gdzie obecnie spędzamy bardzo dużo czasu. Osoby palące nie stosujące się do przyjętych wymagań muszą liczyć się z konsekwencjami przewidzianymi w prawie. Ten, kto pali wyroby tytoniowe, nowatorskie wyroby tytoniowe lub papierosy elektroniczne wbrew przepisom prawnym podlega, karze grzywny do 500 zł. Natomiast jeśli właściciel bądź zarządca nieruchomości nie umieszcza informacji o zakazie palenia, podlega karze grzywny do 2000 zł.