Dzisiaj prezydent Grudziądza spotkał się z członkami Rady Gospodarczej. Podczas spotkania i konferencji prasowej rozmawiano o wsparciu dla grudziądzkich przedsiębiorców. Narada odbyła się w formie hybrydowej.
16 marca prezydent Grudziądza Maciej Glamowski zaprezentował członkom Grudziądzkiej Rady Gospodarczej tzw. Grudziądzką Tarczę Covidową. To szereg zadań, które pomogą przedsiębiorcom w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu pandemii.
Rada przy prezydencie Grudziądza powstała m.in. jako organ doradczy. Zdaniem władz miasta wsparcie ze strony przedsiębiorców jest szczególnie ważne z uwagi na trudną sytuację miasta, zwłaszcza w czasie wprowadzanych przez rząd obostrzeń.
Podczas posiedzenia prezydent Grudziądza przedstawił program wsparcia dla przedsiębiorców, w którego skład wchodzą zadania już realizowane. Należą do nich: utrzymanie obniżki czynszów lokali użytkowych w zasobach miasta o 90%, zwolnienie z 1/3 należnej opłaty właścicieli gastronomii za sprzedaż alkoholu oraz utrzymanie stawek podatku od nieruchomości i od środków transportowych. Wysokość tych dwóch ostatnich nie uległa zmianie w porównaniu z rokiem 2020.
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej zostaną przedstawione uchwały dotyczące obniżki opłat za „deszczówkę” dla przedsiębiorców, a także obniżki stawek podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców posiadających lokale na Starówce i ulicy Toruńskiej. Projekt uchwały dot. wysokości opłaty za „deszczówkę” przewiduje m.in. ceny do końca roku 2021 dla powierzchni zajętych pod drogi publiczne w wysokości 1,18 zł/m2, a dla powierzchni przeznaczonych na działalność gospodarczą w kwocie 1,87 zł/m2. Natomiast dla właścicieli nieruchomości na obszarze Starego Miasta zaplanowano zwolnienie z podatku do końca roku 2022. Także przedsiębiorcy poszkodowani trwającą modernizacją sieci tramwajowej otrzymają wsparcie w formie zwolnienia, które przysługiwać będzie do 31 grudnia 2021 roku. Jednak pomoc nie dotyczy stacji paliw, sklepów z odzieżą używaną, sklepów z bronią, salonów i sklepów operatorów sieci komórkowych, salonów gier, sklepów monopolowych, usług bukmacherskich, usług ubezpieczeniowych, instytucji finansowych, banków i para banków oraz odpłatnych parkingów strzeżonych i niestrzeżonych.
Prezydent wspomniał też o zrealizowanych i trwających kluczowych inwestycjach, które opiewają na kwotę prawie 380 mln złotych, a także o planowanych remontach dróg, na które władze miasta starają się pozyskać środki zewnętrzne.
Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego, Mariusza Nasieniewskiego oraz Zbigniewa Tucholskiego. Podczas konferencji podsumowano dyskusję z przedsiębiorcami. Rozmawiano m.in. o funkcjonowaniu w czasie pandemii, sytuacji finansowej miasta czy szpitala. Wymieniano się doświadczeniami i sugestiami. Poruszono też temat zmiany studium zagospodarowania przestrzennego.
– Trzeci obszar dotyczył zmiany studium zagospodarowania przestrzennego. Rada Miejska podjęła uchwałę o przystąpieniu do jego zmiany. To bardzo ważny dokument planistyczny, który powstaje w mieście raz na kilkadziesiąt lat. W przypadku Grudziądza taki dokument był ostatnio uchwalony dwadzieścia trzy lata temu i ważne jest żeby w procedowaniu nad nowym dokumentem, który wyznacza kierunki rozwoju miasta, aktywnie uczestniczyli też przedsiębiorcy. To oni mają plany inwestycyjne, plany co do rozwoju swoich działalności. To bardzo istotne, aby z tym środowiskiem prowadzić konsultacje – mówił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.
Przypominamy, że w skład Grudziądzkiej Rady Gospodarczej wchodzą: Mariusz Nasieniewski, Andrzej Paczkowski, Artur Łyczek, Bogna Szałkowska, Sebastian Rezmer, Zbigniew Tucholski, Radosław Zielke, Krystian Gruszczyński, Janusz Reschke, Piotr Rozynek, Zbigniew Szymański, Bogdan Szymańczak, Jarosław Życzyński, Grzegorz Sitarski, Zbigniew Korycki, Robert Wydra, Jan Grabiński.
Natalia Granica
Biuro Prasowe i Medialne