Nebulizator czy inhalator. Sprawdź jakie funkcje i zastosowanie mają te urządzenia

Infekcje górnych dróg oddechowych nie tylko są nieprzyjemne, ale przede wszystkim nieleczone mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Dodatkowo częste i długie choroby, a co za tym zwolnienia lekarskie, negatywnie wpływają na naszą pracę. Częstym rozwiązaniem są leki podawane za pomocą nebulizatora inhalatora, czyli w formie inhalacji. RTV Euro AGD – sprawdzamy funkcje i zastosowanie tych urządzeń.

Nebulizator inhalator – kiedy stosować?

Obydwa urządzenia służą do podania leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Zazwyczaj w ten sposób podaje się leki przeciwzapalne i rozkurczowe, które mają zastosowanie w infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu płuc, zapaleniu zatok, zapaleniu oskrzeli, mukowiscydozie i astmie.

Nebulizator inhalator – czym się różnią?

Inhalator ma formę butelki, w której umieszczony jest lek, połączonej z inhalatorem za pomocą którego następuje dozowanie dawki. W celu poprawnego przyjęcia środka leczniczego często niezbędne jest prawidłowe skoordynowanie wdechu z uwolnieniem dawki leku, jednak w przypadku starszych dzieci i dorosłych zazwyczaj nie stanowi to żadnego problemu. Inhalatory przepisywane są jedynie na receptę przez lekarza. Inhalatory są jednorazowego użytku, dlatego po zużyciu leku należy go odpowiednio zutylizować. Inhalatory świetnie się sprawdzają u osób, które leki powinny mieć zawsze przy sobie, gdyby była nagła potrzeba ich zastosowania np. u osób z astmą.

Nebulizator to urządzenie stosowane do inhalacji, które zasilane jest bateriami lub prądem. Lek należy umieścić w nebulizatorze, a następnie założyć maseczkę na twarz i rozpocząć inhalacje, która trwa kilka minut. Co ważne, inhalacja trwa cały czas, aż do wyczerpania leku więc nie ma potrzeby koordynacji wdechu i wydechu. Urządzenie to jest przeznaczone do użytku stacjonarnego, a więc zazwyczaj stosowanie jest w domu.

Nebulizator inhalator – RTV Euro AGD sprawdza, który jest lepszy dla dziecka.

Ze względu na sposób użycia dla najmłodszych dzieci lepiej wybrać nebulizator. Nie wymaga on koordynacji oddychania z przyjmowaniem leku, co w przypadku dzieci może być trudne do wykonania. Dodatkowo nebulizatora można używać od pierwszych dni życia. Dodatkową zaletą jest fakt, że są one wielokrotnego użytku, co przy częstych infekcjach u małych dzieci jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym.