Kiedyś główny materiał budowlany dla całej Europy i świata - dzisiaj zaledwie ułamek współczesnej architektury. Mowa oczywiście o drewnie. Było wiele czynników, które spowodowały jego wyparcie na rzecz cegieł, a później betonu. Jak w dzisiejszych czasach wygląda kwestia funkcjonalności drewna i czy są jeszcze jakieś szanse dla tego typu budowli? Na te i inne pytania odpowie Pan Przemysław Balcewicz. Dyrektor firmy Eko Architektura, będącej jednym z czołowych producentów drewnianych domków na rynku.
Panie Przemysławie - dlaczego Pana zdaniem drewno zostało tak szybko wyparte przez cegłę, kiedy zaczęto z niej budować?
Odpowiedzią na to pytanie jest jedno słowo - trwałość. W ówczesnych realiach bowiem drewniane budowle były - mówiąc kolokwialnie - bardzo liche. Zatem w momencie, gdy w architekturze pojawiła się alternatywa, będąca znacznie trwalsza i odporna na uszkodzenia, a przede wszystkim na ogień - decyzja okazywała się bardzo łatwa. Wynikała z czystego pragmatyzmu.
Czy w dzisiejszych czasach ta kwestia wygląda tak samo?
Kategorycznie nie! Ówczesna nietrwałość drewnianych konstrukcji nie wynikała bezpośrednio ze specyfiki samego materiału. Dużo większe znaczenie miała tutaj ograniczona wiedza architektów i budowniczych oraz kwestie takie jak trudność transportowania materiałów czy brak odpowiednich narzędzi. Weźmy jako przykład sam gatunek i pochodzenie drewna - najlepiej w budowie sprawdza się sosnowe i jodłowe z północnych regionów. Nawet jeśli ówcześni ludzie wiedzieli o tym, koszty związane z transportem materiałów, nie wspominając już o czasie - dawały po prostu nieopłacalny bilans. Ludzie wycinali więc drzewa, które były wokół nich - niezależnie od ich faktycznego współczynnika używalności.
Jakie czynniki wpływają na to, czy drewno nadaje się do budowy?
Jest ich kilka. Po pierwsze - wspomniane już przeze mnie pochodzenie i konkretny gatunek drewna. Musi być to sosna lub jodła, która wyrosła w regionie północnym. Jest jednak jeszcze kilka innych kwestii, na które należy zwrócić uwagę - mianowicie:
- Poziom wilgotności drewna, który zawsze powinien mieścić się w przedziale od 14 do 18 % - w przeciwnym wypadku materiał nie kwalifikuje się do produkcji elementów konstrukcyjnych i budowy
- Konstrukcja i projekt - i tutaj możemy znowu wyróżnić kilka istotnych elementów. Po pierwsze - tworząc konstrukcję należy zadbać o to, aby nie powstawał kondensat spowodowany osadzeniem wody. Trzeba zapewnić dostęp powietrza do drewnianych elementów, aby odpowiednio się one wietrzyły. W końcu wszelkie wystające części konstrukcji muszą być zaprojektowane tak, aby woda z nich swobodnie spływała.
- Odpowiednia impregnacja i pomalowanie drewna. Stanowi to bowiem ostateczną barierę zabezpieczającą konstrukcję przed wpływem czynników zewnętrznych - jak woda, wiatr czy promienie słońca. Dotyczy to wszelkich typów budowli - czy to chodzi o garaże drewniane, altany, czy domki całoroczne lub energooszczędne klasy A: https://domkiekoarchitektura.pl/Produkty/garaze-i-wiaty
Jeśli będziemy pamiętać o tych kwestiach, zapewniam że drewniana konstrukcja okaże się nie tylko przyjemniejsza w użytkowaniu, ale również znacznie trwalsza od murowanej alternatywy. Co więcej - garaże drewniane i innego rodzaju konstrukcje wykonane z drewna są znacznie tańsze niż te wykonane z cegieł. Dotyczy to zarówno budowy, jak i użytkowania. Do tego dochodzą jeszcze aspekty zdrowotne i ekologiczne, które ostatecznie decydują o tym, że budowa drewnianego domku jest dużo lepszą inwestycją niż wznoszenie domostwa z cegieł - marnując przy tym niepotrzebnie pieniądze i czas.
Nasze garaże drewniane są również we Francji:
Chalet PRO
187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE
tel. 04 85 44 00 20