Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą 2019

13 sierpnia na terenie ośrodka wypoczynkowego Delfin w Białym Borze w ramach kampanii społecznej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” funkcjonariusze KM PSP w Grudziądzu przeprowadzili szkolenie dotyczące zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą dla przebywających tam dzieci. W trakcie prezentacji słuchacze usystematyzowali nabytą na obozie wiedzę o tym jak zapobiegać tragediom, do których tak często dochodzi na kąpieliskach.

Niestety liczne interwencje pokazują, że to osoby dorosłe poprzez niewłaściwe zachowanie doprowadzają do niebezpiecznych i  tragicznych w skutkach sytuacji podczas wypoczynku nad wodą. Dlatego apelujemy do wszystkich o zachowanie wyobraźni oraz zdrowego rozsądku w trakcie wypoczynku nad wodą. Aby kąpiel była bezpieczna należy stosować się do następujących zasad:

  • pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,
  • stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli),
  • nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego,
  • nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem,
  • nie wypływać na materacu daleko od brzegu,
  • NIGDY nie pływać po wypiciu alkoholu lub zażyciu innych używek oraz silnych leków,
  • nie pływać bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka,
  • nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska.

Pływanie po spożyciu alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć. Wypoczynek nad wodą to również opalanie. Należy chronić skórę przed poparzeniami stosując preparaty z odpowiednim dla naszej karnacji filtrem UV. Przed słońcem trzeba także zabezpieczyć oczy zakładając okulary z filtrem UV oraz głowę zakładając chustkę lub kapelusz. Pływając łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować kapoka. Żeglarze powinni na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby w miarę możliwości unikać zagrożenia związanego z nagłą zmianą aury.

IMG 3707IMG 3714IMG 3732IMG 3735IMG 3749IMG 3762