Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu informuje, iż wnioski o przyznanie świadczenia „Dobry Start” – w formie elektronicznej – można składać od 1 lipca 2019 r. za pośrednictwem Portalu Informacyjno – Usługowego Emp@tia i bankowości elektronicznej.

Od 1 sierpnia 2019 r. wnioski będzie można składać w formie papierowej.


Miejsce przyjmowania wniosków: Dział Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych MOPR ul. Waryńskiego 34A, pokój nr 4 (parter), w godzinach od 7:30 do 15:30, we wtorki od 7:30 do 17:00 (wydłużony czas pracy będzie obowiązywać od sierpnia do września).


Wnioski przyjmowane są do 30 listopada 2019 r.

Wnioski złożone po 30 listopada 2019 r. pozostaną bez rozpatrzenia, za wyjątkiem sytuacji gdy wniosek zostanie złożony w terminie 3 miesięcy od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności pod warunkiem, że postępowanie o wydanie orzeczenia toczyło się w okresie składania wniosku.

W celu zapewnienia sprawnego rozpatrywania wniosków prosimy o:


  • szczegółowe zapoznanie się z formularzami wniosków, w tym zawartymi w nich pouczeniami,
  • dokładne wypełnienie wniosków.

Wszelkie stwierdzone braki lub nieścisłości wymagają wyjaśnienia, często wezwania wnioskodawcy do poprawienia wniosku lub jego uzupełnienia, co wpływa na termin rozpatrywania spraw.


Ustalenie prawa do świadczenia na rok szkolny 2019/2020 i wypłaty świadczenia zależne są od daty złożenia wniosku:


Data złożenia wniosku

Terminy rozpatrzenia wniosku

i wypłaty świadczenia

1 lipca 2019 r. – 31 sierpnia 2019 r.

do 30 września 2019 r.

1 września 2019 r. - 30 listopada 2019 r.

w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku


Program „Dobry Start” to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.

Kto może otrzymać wsparcie?

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Jak otrzymać świadczenie dobry start?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Biuro Prasowe Prezydenta