VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpocznie się 11 sierpnia
Już 11 sierpnia w naszym regionie rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne - VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. To niezwykła okazja, aby w pięknych wnętrzach sakralnych delektować się brzmieniami organów i kameralnych zespołów, a wszystko to w atmosferze pełnej pasji i talentu artystów.

Urok muzyki organowej w sakralnych wnętrzach

Festiwal, który potrwa do 15 września, odbędzie się w trzech grudziądzkich kościołach: Bazylice św. Mikołaja, kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Każde z tych miejsc, z ich wyjątkową akustyką i historycznym klimatem, stworzy idealne tło dla koncertów, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Program festiwalu - muzyczne podróże w czasie

W tegorocznej edycji przygotowano niezwykle różnorodny program. Festiwal zainauguruje koncert 11 sierpnia o godz. 16.00 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, gdzie wystąpią utalentowane artystki związane z Gdańską Akademią Muzyczną. Karolina Piątkowska-Nowicka, znakomita skrzypaczka i członkini zespołu Neoquartet, oraz dyrektor Festiwalu, Hanna Dys, na organach, zabiorą słuchaczy w podróż przez epoki muzyczne, od baroku po współczesność.

25 sierpnia o godzinie 16.00 w tym samym kościele, Monika Dżuła-Radkiewicz, adiunkt gdańskiej Akademii Muzycznej, zaprezentuje brzmienie gitary klasycznej. Po niej wystąpi Urszula Jasiecka-Bury, organistka i klawesynistka z Bielska-Białej, która przeniesie publiczność w klimaty Ameryki Południowej oraz do Niemiec i Niderlandów, wykonując utwory od Jana Sebastiana Bacha po współczesnych kompozytorów.

Finał festiwalu - muzyka wokalna i organowa

Festiwal zakończy się 15 września o godz. 16.00 w Bazylice św. Mikołaja, gdzie usłyszymy Zuzannę Klemańską, mezzosopran, oraz zespół wokalny z Norwegii - Kongsberg Kantori. Pod przewodnictwem dyrygenta i organisty Matthiasa Angera, artyści zaprezentują utwory, które przeniosą nas w czasy XIX i XX wieku, w tym kompozycje inspirowane norweską muzyką ludową. To idealna okazja, by zakończyć festiwal w atmosferze pełnej emocji i piękna muzyki.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego oraz budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie dla lokalnej społeczności.


Opierając się na: Urząd Miejski