Już od dziś, czyli od 24 stycznia, startujemy z Grudziądzką Kartą Miejską, działającą w oparciu o bilet elektroniczny.

To właśnie od dziś rozpoczął działalność

portal pasażera

. Można tam utworzyć profil pasażera, kupić bilet oraz podpiąć jeden z nośników biletów.

Grudziądzka Karta Miejska jest kompleksowym rozwiązaniem, ułatwiającym komunikację. Jej funkcjonowanie związane jest z systemem, który – prócz wspomnianego już portalu pasażera – obejmuje również:

- Aplikację Grudziądzkiej Karty Miejskiej - należy pobrać i zainstalować aplikację mobilną Grudziądzkiej Karty Miejskiej, a następnie wybrać opcję „Zarejestruj się”. Aplikacja dostępna będzie w sklepach Google Play oraz App Store po jej weryfikacji przez te sklepy. Pełni ona funkcję wirtualnej karty miejskiej, oferując także szereg możliwości.

- Nowe kasowniki - jeśli ktokolwiek zastanawia się nad efektywnym ich wykorzystaniem, to z pewnością ułatwią mu to krótkie filmiki dostępne online, za których pomocą Wydział Komunikacji Miejskiej w Grudziądzu odpowiada na pytania pasażerów, m.in. dotyczące zakupów biletów w kasowniku.

Przydatne pliki do pobrania dostępne są

tutaj

.



Każdy, kto chciałby w sposób prosty i szybki dołączyć do Grudziądzkiej Karty Miejskiej, powinien wpierw założyć konto w portalu pasażera na stronie bilety.grudziadz.pl lub w aplikacji. Kolejny krok to wysłanie stamtąd wniosku o wydanie fizycznej karty miejskiej.

Wszystkie informacje dostępne są na stronach: bilety.grudziadz.pl, transport.grudziadz.pl oraz mzk.grudziadz.pl

Z doświadczeń innych miast wynika, że w pierwszym okresie działania karty czas wyrobienia jej w formie fizycznej wynosi do 10 dni. Korzystanie z elektronicznego biletu okresowego w aplikacji czy przypisanego do karty bankowej, działa natomiast od razu po uruchomieniu tej funkcji przez portal pasażera.

W przypadku zakupu biletu w środku komunikacji miejskiej wystarczające jest posiadanie karty płatniczej, która po nabyciu biletu automatycznie staje się jego nośnikiem. W celu zakupu biletu pasażer może w takiej sytuacji również użyć karty płatniczej w telefonie lub w zegarku.

Kontrolerzy biletów zostaną wyposażeni w specjalne urządzenia, umożliwiające sprawdzanie biletów, których nośnikiem jest Grudziądzka Karta Miejska, karta płatnicza, aplikacja telefoniczna czy kod QR. W przypadku kontroli pasażer przykłada nośnik biletu do przedmiotowego urządzenia, na którym powinny pojawić się dane dotyczące ważności biletu.

W urządzeniach zamontowanych w pojazdach komunikacji miejskiej nie ma możliwości zakupu biletów „na zapas”. Zakupiony bilet jest automatycznie skasowany i ważny tylko na dany przejazd.

W przypadku zakupu biletów czasowych, dany bilet jest ważny od momentu jego zakupu przez 1 godzinę lub przez 24 godziny, zależnie od tego, na ile czasu zakupiono bilet.

Można też dokonać zakupu kilku biletów jednocześnie, jednak wszystkie ważne będą tylko na dany przejazd. W praktyce oznacza to, że w przypadku podróżowania kilku osób, jedna z nich może zakupić bilety dla całej grupy.

Jeśli jednak ktoś nie chce korzystać z Grudziądzkiej Karty Miejskiej, to informujemy, że nadal może korzystać z biletów papierowych. Wprawdzie nie można ich już nabyć bezpośrednio u kierowcy pojazdu, nadal jednak są do nabycia w punkcie Urzędu Miejskiego w Alfie i w biletomatach.


Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu