Już w piątek odbędą się uroczystości związane z 70. rocznicą śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa ps. Nil. Przy tej okazji nastąpi odsłonięcie Pamiątkowego Kamienia z poświęconą mu inskrypcją. Z kolei 1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.




Obchody
rocznicy śmierci gen. Fieldorfa rozpoczną się 24 lutego o godz. 12.00. Odbywać się będą na Skwerze Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego, który znajduje się na Plantach przy al. 23-go Stycznia (naprzeciwko budynku Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich). Udział w nich wezmą przedstawiciele wojska i duchowieństwa, władz wojewódzkich i samorządowych oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Generał August Emil Fieldorf ps. Nil, począwszy od przełomu lat 1942 i 1943 sprawował dowództwo nad Kierownictwem Dywersji AK, czyli Kedywem. Zajmował się m.in. koordynowaniem i kierowaniem akcjami dywersyjnymi oraz partyzanckimi. Jedną z najsłynniejszych akcji był udany zamach na Franza Kutscherę, dowódcę SS i policji w dystrykcie warszawskim.

W 1943 roku gen. Fieldorf otrzymał zadanie  stworzenia konspiracyjnej organizacji „Niepodległość” (kryptonim „NIE”), która miała prowadzić walkę przeciwko okupacji sowieckiej. Na przeszkodzie stanęło temu jednak aresztowanie generała, do którego doszło w marcu 1945 roku. Nie został rozpoznany, co pozwoliło mu uniknąć śmierci. Trafił jednak w głąb ZSRS, skąd powrócił w 1947 roku. Trzy lata później trafił w ręce Urzędu Bezpieczeństwa. Po sfingowanym procesie skazano go na karę śmierci. Wyrok został wykonany 24 lutego 1953 r.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się uroczystą Mszą św. w Kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy ul. Mickiewicza 43 o godz. 10.30. Następnie uczestnicy udadzą się w stronę pomnika rtm. Witolda Pileckiego, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się występ patriotyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 21. Z kolei na godz. 12.15 zaplanowano uroczystość patriotyczną z ceremoniałem wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach którego odczytany zostanie Apel Pamięci i oddana będzie salwa honorowa.

Do udziału w uroczystościach zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby oddać cześć pamięci wielkich Polaków i patriotów. Warto przyjść i pokazać co jest dla nas ważne.


Marcin Mielnicki
Urząd Miejski w Grudziądzu