Okna w Twoim domu – czym się kierować przy zakupie?

Jedną z pierwszych rzeczy podczas budowy domu, czy też jest wybór odpowiednich okien. Szeroki  asortyment, jak i jakość wykonania sprawiają, że ciężko wybrać odpowiedni materiał. Na samym  początku warto się zastanowić, co zaspokoi nasze potrzeby, bo przecież jest to inwestycja na długie  lata i pochłania duży procent z naszego budżetu. Okna PCV, drewniane, czy może aluminiowe? Czym  kierować się podczas zakupu? 

Jaki rodzaj okien należy wybrać? 

Każdy rodzaj w stolarce okiennej cechuje się innymi parametrami. Wszystko zależy do  indywidualnych preferencji oraz rodzaju pomieszczenia. Co wybrać? 

  • Okna aluminiowe wydają się idealnym wyborem, ponieważ są odporne na czynniki zewnętrze,  wyglądają przy tym elegancko i nadają charakteru całości. Jedną z wad jest słaba izolacja, czyli ciepło  w pomieszczeniu nie utrzyma się zbyt długo, co może narazić nas na większe koszty np. ogrzewania. 
  • Okna drewniane są tradycyjnym i sprawdzonym produktem na rynku. Świetnie nadają się do  obróbki, dobrze izolują ciepło, a wyglądem sprawiają, że cały dom wygląda estetycznie. Jednak  należy pamiętać, że wymagają renowacji od czasu do czasu i po prostu są droższe w utrzymaniu.  Dzisiejsze drewniane okna są wytrzymałe, ponieważ kilka warstw drewna pokryte specjalnymi farbami  konserwującymi utrzyma ich żywotność na długie lata. 
  • Okna PCV zdecydowanie są najtańszą opcją, ponieważ wykonane zostały z plastiku lub tworzywa  sztucznego, dobrze izolują ciepło i są wytrzymałe. Jednak tutaj renowacja jest niemożliwa, po prosty,  gdy ulegną uszkodzeniu, musimy wymienić je na nowe. 

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę? 

Najważniejszym parametrem jest wskaźnik Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła, im on jest  mniejszy, tym lepiej. Przez szereg lat wartość ta ulegała zmianie, na rok 2021 wynosi 0,9 W/(m²·K). 

Okna antywłamaniowe w ostatnich latach zyskały na popularności, jednak nie warto wierzyć, że  uchronią nas w 100% przed kradzieżą, mogą jedynie opóźnić wejście napastników. Parametr ten  określa się literami WK i prezentowany jest w skali od 1 do 6. WK-6 są najbardziej odporne na  włamania i posiadają najlepsze zabezpieczenia. 

Utrzymanie ciepła w domu pozwala oszczędzić energię, warto pamiętać, że to nie tylko  termoizolacja, ale także wodoszczelność, całe okno powinno chronić przed wilgocią silnymi wiatrami,  czy też dużą ulewą. Wszystko tak naprawdę zależy od gustu i tego, na co aktualnie pozwala nasz  budżet. Czasem należy odrzucić czynnik finansowy na bok, bo przecież jest to inwestycja na długie  lata. Więcej poradników znajdziesz na blogu: https://mieszkajposwojemu.pl/