Podstawowym źródłem fake newsów są media społecznościowe oraz Internet. Serwisy informacyjne sprawiają, że jesteśmy bombardowani informacjami na każdym kroku i trudno jest ocenić, które informacje są prawdziwe. Tworzą się wówczas tzw. fake newsy.

Fake news to nic innego jak nieprawdziwa wiadomość, publikowana zwykle w charakterze sensacyjnym, jest elementem dezinformacji. Jej celem jest oddziaływanie na grupę społeczną i skłonienie jej do podjęcia pewnych działań. Może być elementem propagandy i celowo wprowadzać panikę. Charakteryzuje się zwykle krzykliwym nagłówkiem bądź szokującą informacją. Często w tytule używa się słów oddziaływujących na wyobraźnię. Fake news zazwyczaj opisuje wydarzenie, które jest kontrowersyjne. Takie informacje bardzo często wpływają na emocje człowieka, ponieważ to one sterują człowiekiem, powodują, że podejmujemy konkretne decyzje, popychają do określonych działań.

Sprawdzaj informacje, które przeglądasz!

  • Prawidłowo oceń źródło informacji, na które powołuje się autor artykułu. Jeśli jest ono nieznane należy zachować ostrożność. Istotnym źródłem mogą być serwisy gazet, a także publikacje naukowe dostępne w bazach artykułów naukowych uniwersytetów.
  • Przeanalizuj stronę – czy wygląda na wiarygodną, czy jest profesjonalnie przygotowana. Warto sprawdzić jej domenę.
  • Zweryfikuj podaną treść. Pamiętaj, że nie wszystko co jest napisane w Internecie jest prawdziwe. Warto sprawdzić treść w innych źródłach.
  • Sprawdź strukturę artykułu: Czy jest napisany w emocjonalnym tonie? Czy oddzielono fakty od opinii? Czy tytuł jest spójny z resztą artykułu?
  • Sprawdź datę publikacji, upewnij się czy to nie żart.

Podczas wyszukiwania informacji należy używać zdrowego rozsądku, podejść do nich krytycznie, ale nie zasadzie krytykowania wszystkiego. Pamiętajmy też o zasadzie ograniczonego zaufania do źródeł. Bezmyślne powielanie niesprawdzonych treści może mieć poważne konsekwencje. Bądźmy czujni, starajmy się zachować spokój i nie ulegajmy manipulacji.