UM Grudziądz: Noc Perseid

2 min czytania

Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza na nocne oglądanie deszczu meteorów. Dzisiaj i jutro, czyli 12 i 13 sierpnia w godzinach 22:00 do 1:00 będzie można zaobserwować przelatujące nad miastem gwiazdy.

Spotkania rozpoczną się prelekcją o meteorach i aktualnym stanie nieba, a następnie w kopule obserwatorium będzie można obserwować Perseidy. Obserwacje odbędą się gdy pozwoli na to pogoda, tzn. bez chmur lub przy małym zachmurzeniu. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Tak wyglądają Perseidy:

Perseidy (PER) to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.

Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są łzami świętego Wawrzyńca, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 - 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Tak jak inne roje meteorów są one najbardziej aktywne tuż przed świtem.

We wtorek, 13 sierpnia, o 12.00 zorganizowany zostanie poranek astronomiczny, w ramach którego zorganizowana będzie obserwacja Słońca przez teleskopy.

Beata Adwent
Biuro Prasowe i Medialne

Urząd Miejski w Grudziądzu,

grudziadz.pl/artykul/69/15517/noc-perseid

Autor: krystian