Na temat modelu koordynacji opieki zdrowotnej i społecznej w Grudziądzu w ramach projektu „Catching up Regions Initiative” - „Opieka koordynowana dla osób starszych – moda czy konieczność?” rozmawiano dziś, tj. 1 marca w Refektarzu Urzędu Miejskiego.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele m.in. Komisji Europejskiej: Judit Rozsa - Head of Unit Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (DG EMPL), Joanna Charytonowicz i Joanna Gałązka pracownik DG EMPL i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Michał Heller - Naczelnik Wydziału Programowania Europejskiego w Departamencie Funduszy Unijnych, Joanna Gobinet, Dagmara Angowska i Edyta Płaskonka-Pruszak - pracownicy Departamentu Funduszy Europejskich oraz Anna Gizela Król-Jankowska - pracownik Banku Światowego (Consultant Health, Nutrition & Population Global Practice). W imieniu Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego w wydarzeniu uczestniczyli: Sekretarz Miasta Andrzej Cherek i Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Beata Przybylska – koordynator miejski projektu. Ponadto nasze miasto reprezentowali: zastępca Dyrektora ds. pielęgniarstwa Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Katarzyna Ziejka, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Aleksandra Kotewicz i Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Ilona Krzysztyniak.
Polska już od 3 lat bierze udział w projekcie finansowanym przez Komisję Europejską na rzecz rozwijających się regionów. Działania podejmowane są m.in. w województwie kujawsko-pomorskim, ze szczególnym uwzględnieniem Grudziądza. Głównym celem przedsięwzięcia pn. „Opieka koordynowana dla osób starszych - moda czy konieczność” jest przygotowanie planu koordynacji działań zdrowotnych i społecznych skierowanych do osób po 65. roku życia i wdrożenie go przy pomocy środków unijnych. Zaproponowany model pomógłby w świadczeniu usług socjalnych i zdrowotnych, jak najbliżej domu pacjenta i w jak najkrótszym czasie, przy uwzględnieniu dostępnych na danym terenie narzędzi.
- Wprowadzenie tego typu rozwiązań nie będzie możliwe bez bliskiej współpracy wielu jednostek i osób. Połączenie, do tej pory rozproszonych, działań będzie wymagało od wszystkich ogromnego wysiłku, ale jesteśmy przekonani, że warto go podejmować. Jesteśmy otwarci na rozwiązania wypracowane już w innych krajach, będziemy wsłuchiwać się w rady udzielane nam przez przedstawicieli Komisji Europejskiej i Banku Światowego. Ich pomoc i wsparcie jest bezcenne - mówi Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Beata Przybylska.
Podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano m.in. o różnych stopniach koordynacji począwszy od współpracy doraźnej - wymagającej najmniej zmian - a skończywszy na stworzeniu nowego systemu lub instytucji. Ponadto rozpatrywano opiekę koordynowaną z różnych punktów widzenia przy uwzględnieniu m.in. poziomów finansowania, administracji i udzielania świadczeń.

Warto dodać, że goście odwiedzili także dom dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych działający przy Parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego.
Biuro Prezydenta