Informujemy, że w październiku będą miały miejsce przerwy...

Czytaj więcej

22 października o godz. 15:30 w Filii nr 11 przy ul....

Czytaj więcej

Właściwe dobrane opony ciężarowe wpływają na komfort prowadzenia pojazdu, stabilność całego zaprzęgu, a także bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników drogi. W związku z tym, warto kierować się kilkoma kryteriami, które pozwolą wybrać prawidłowe i dostosowane opony ciężarowe do naszego modelu pojazdu. Pamiętajmy, że przy zakupie tak specjalistycznych produktów nie warto oszczędzać, gdyż zbytnie skąpstwo finalnie przynosi straty.

Zapoznaj się z legendą oznaczeń na oponach

Wybór opon ciężarowych to bardzo skomplikowane zajęcie. Osobom niezaznajomionym w temacie może się wydawać, że wystarczy po prostu kupić określoną liczbę opon na przednią i tylną oś. Tymczasem, inne opony ciężarowe stosujemy na osi kierowanej (symbol F lub S), a inne na osi napędowej (symbol D). Inaczej produkowane są także opony do przyczep na tzw. oś wleczoną. O takim przeznaczeniu informuje literka T. Rzadko stosuje się natomiast opony uniwersalne (Z), które mogą być wykorzystane na różnych osiach.

Przed zakupem musimy także spisać dokładne oznaczenia związane z rozmiarem. Zwykle, na oponie znajdziemy oznaczenia w następującej kolejności: szerokość opony, profil, rodzaj ogumienia, indeks nośności, a także indeks prędkości. Każda z opon posiada także dedykowane miary ciśnienia, które decydują o tym, że ogumienie odpowiednio spisuje się na drodze.

Klasa ekonomiczna, średnia oraz premium – którą wybrać?

Do dyspozycji klientów pozostają trzy klasy produktów. Najniższa jest oczywiście klasa ekonomiczna. To niskobudżetowe opony, po których nie możemy oczekiwać wysokiej żywotności i dobrego wykonania. Zwykle, bardzo szybko musimy je wymienić. Nieco lepiej prezentuje się klasa średnia, która powinna posłużyć przez kilka lat. Naszym zdaniem, opony ciężarowe to inwestycja na długie lata, a zatem, warto dopłacić i skusić się na zakup opon premium, które zaoferują nam najwyższą jakość wykonania oraz optymalną żywotność. Bardzo często, wysoka jakość przekłada się na oszczędności, np. w aspekcie niższego spalania paliwa.

Opony ciężarowe – czym kierować się przy zakupie?

Przeznaczenie wybranych opon ciężarowych

Opony ciężarowe są produkowane z myślą o konkretnych warunkach, jakim będą musiały sprostać. W tym aspekcie musimy uwzględnić kilka rodzajów transportu. Wyróżniamy transport długodystansowy, regionalny, miejski, terenowy oraz mieszany. Na wybraną technologię bieżnikowania oraz mieszankę ogumienia wpływa także zastosowanie do warunków atmosferycznych. Oczywiście istnieją opony hybrydowe, które starają się połączyć zalety opon dostosowanych do kilku rodzajów transportu. Producenci zawsze informują czytelnymi oznaczeniami, do jakich warunków stworzono dane opony.

Czy warto kupić opony ciężarowe przez Internet?

Jeśli zależy nam na uzyskaniu odpowiedniego połączenia wysokiej jakości oraz przystępnej ceny, sklep internetowy do dobre miejsce, w którym możemy zdecydować się na zakupienie opon ciężarowych. Zwykle, w sklepach online możemy liczyć na znacznie szerszy asortyment, a także niższe ceny. Warto wziąć pod uwagę opinie innych klientów i wybrać renomowany, specjalistyczny sklep, takich jak chociażby Bohnenkamp, który od wielu lat specjalizuje się w sprzedaży opon ciężarowych. W ten sposób szybko i wygodnie dobierzesz idealne opony do swojej ciężarówki.

28 września w siedzibie Fundacji Rodziny Staraków...

Czytaj więcej

13 października obchodziliśmy święto dawstwa szpiku i...

Czytaj więcej
22 października br. w Filii nr 11 przy ul. Rydygiera 15/17 (Szpital) odbędzie się spotkanie z Anną Jaklewicz pt. "Indonezja. Po drugiej stronie raju” - relacja z samotnej, dziewięciomiesięcznej podróży po Indonezji. Spotkanie zorganizowano w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego (zadanie ogólnomiejskie nr 2/2019 Biblioteka dla każdego - podniesienie jakości usług w filiach bibliotecznych na terenie Grudziądza, wnioskodawca: Piotr Rohde).

Grudziądzcy strażnicy miejscy włączyli się kampanię, której celem jest promowanie trzeźwości wśród małoletnich mieszkańców miasta. Będą rozdawać ulotki zarówno młodym ludziom, którzy nie ukończyli 18. roku życia, jak i ich rodzicom.

15 października uruchomiono interaktywne przejście dla...

Czytaj więcej

W czwartek uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej...

Czytaj więcej

Przed piłkarzami Olimpii Grudziądz kolejna szansa na...

Czytaj więcej

W środę 16 października 2019 r. funkcjonariusze KM PSP w Grudziądzu wspierali uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12 podczas bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej.  Ta szlachetna inicjatywa propagująca naukę zasad udzielania pierwszej pomocy realizowana jest na terenie całej Polski w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca. Strażacy udostępnili manekiny medyczne oraz udzielili instruktażu uczestnikom wydarzenia. Pamiętajmy, że każdy człowiek ma moralny i prawny obowiązek udzielenia pomocy osobom będącym w zagrożeniu życia lub zdrowia dlatego warto przećwiczyć to wcześniej na fantomie.

123

W sobotę 12 października 2019 r. w Poznaniu odbyły się XXV Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Biegu Ulicznym. 10-cio kilometrowa trasa została wytyczona na torze samochodowym „Poznań”. Zawody te były ostatnim etapem Pucharu Polski Strażaków PSP w Biegach. Wśród ponad 130 strażaków biorących udział w zmaganiach znalazł się także reprezentant KM PSP w Grudziądzu Łukasz Banaszewski. Nasz zawodnik dzięki świetnym występom w całej edycji Pucharu zajął pierwsze miejsce w kategorii do 29 lat. Łukasz – gratulujemy.

fot. Maciej Kopiński

Czytaj więcej

11

 • Ogólnopolskie działania policyjne „TRUCK & BUS”

  Dziś policjanci ruchu drogowego prowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TRUCK & BUS”. Mimo iż nadrzędnym celem działań jest ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

 • O budowie dróg, remoncie chodników i...

  Czytaj więcej

  W najbliższą sobotę tj. 19 października od godziny 11.00...

  Czytaj więcej

  W najbliższą niedzielę Centrum Kultury Teatr szykuje...

  Czytaj więcej
  24 października o godz. 17:00 Biblioteka Miejska przy ul. Legionów 28 zaprasza na spotkanie z gen. Bogusławem Packiem. Podczas spotkanie odbędzie się promocja książki "Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP".

  W najbliższych dniach kierowcy, ale także rowerzyści i piesi, muszą przygotować się na kolejne utrudnienia w ruchu. Sprawdźcie, gdzie i w jakich terminach spodziewać się przeszkód.

  Szkoła Podstawowa nr 12 w Grudziądzu włączyła się w akcję Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji dziś, 16 października, na terenie placówki odbyło się ważne wydarzenie, w którym udział wzięli funkcjonariusze grudziądzkiej Straży Miejskiej.

 • Wizyta policjanta w szkole w Radzyniu Chełmińskim

  Z przedszkolakami i uczniami Szkoły Podstawowej w Radzyniu Chełmińskim spotkał się policjant z grudziądzkiej „drogówki”. Funkcjonariusz przekazał dzieciom mnóstwo cennych informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjant opowiadał także o swojej ciekawej pracy.