Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Grudziądz

17 grudnia w Grudziądzu czynny będzie mobilny punkt diagnostyczny LUX MED, w którym panie w wieku od 50 do 69 lat będą mogły poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym. Mammografia jest najskuteczniejszą metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia oraz najbardziej skutecznym badaniem przesiewowym u kobiet w podanym wcześniej przedziale wiekowym.Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie czynna w Grudziądzu w godzinach od 8.30 do 15.00 przy markecie Kaufland (ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 10).

W Polsce od 2006 roku realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do Pań w wieku od 50 do 69 lat. Jego założeniem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej. Dotychczasowe wyniki realizacji Programu nie są satysfakcjonujące. Mimo, że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 roku z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało zaledwie niewiele ponad 34% uprawnionych kobiet.

Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia. Mammografia pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.

W badaniach mogą uczestniczyć Panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Do wzięcia udziału w badaniu mammograficznym wymagana jest rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie internetowej. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie trzeba zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.

W związku z epidemią Covid-19 na badanie należy stawić się w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Więcej informacji na temat mammografii dostępnych jest na stronie internetowej.


Biuro Prasowe i Medialne