Najczęściej podczas wakacji część osób wyjeżdża na długo oczekiwany urlop, pozostawiając swoje domy i mieszkania. W związku z tym apelujemy aby odpowiednio zabezpieczyć swoje posiadłości przed dostępem osób postronnych.

 

Mieszkanie jest miejscem w którym spędzamy większą część życia. Staramy się aby było wygodne i funkcjonalne. Wyposażamy je często w kosztowne sprzęty, które często stają się obiektem zainteresowania innych osób. Chcąc zapobiec niepożądanej wizycie innych osób w naszym domu/mieszkaniu sami powinniśmy zadbać o to, aby osoby postronne nie miały możliwości wejścia.  

W czasie naszej nieobecności warto zadbać aby ktoś z rodziny lub zaufanych sąsiadów kontrolował nasz dobytek oraz stwarzał pozory obecności domowników. Współdziałajmy z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony oraz obserwacji mieszkania. Na „pomocników” sąsiedzkich wybierajmy osoby, które znamy od lat. Wartościowe przedmioty na czas naszego wyjazdu można przekazać do kogoś z bliskiej rodziny. Jeśli możemy, warto pomyśleć o zakupie urządzeń alarmowych i ich instalacji. Wszelkie zabezpieczenia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa naszego mienia.
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

a)       zamykajmy drzwi i zabezpieczmy okna tak, aby nie można było ich otworzyć;

b)       nie sprowadzajmy do domu osób przypadkowo poznanych. Jeżeli przychodzi do nas hydraulik, urzędnik czy listonosz sprawdzajmy legitymacje i cel wizyty;

c)      pomyślmy również o przedmiotach dla nas „ważnych” np. komputery, telewizory, kamery, radia, biżuteria. Warto je odpowiednio oznaczyć. Skradzione mienie często jest odzyskiwane przez Policję, ale nie może być przekazane właścicielom ponieważ nie było oznakowane. Dobrze jest wcześniej opisać cenne przedmioty, tak aby spis zawierał m. in.: cechy charakterystyczne, budowę, model, kolor, numer seryjny, fabryczny, identyfikacyjny itd. Spis taki, może okazać się pomocny w przypadku utraty naszych rzeczy;

d)      nie chwalmy się, że wyjeżdżamy na dłużej. Swoim gadulstwem uruchamiamy tzw. pocztę pantoflową. Nie mówmy co posiadamy w mieszkaniu. Jeśli rozmawiamy np. w pobliżu bloku słuchaczy może być znacznie więcej. Takie zwierzenia zachęcają np. do rabunku.

Jeżeli mimo stosowania środków zaradczych włamano się do naszego mieszkania przede wszystkim zachowajmy spokój. Ważne jest również aby niczego nie dotykać, nie sprzątać, w miarę możliwości nie zacierać śladów, rozpytać sąsiadów i oczywiście zawiadomić odpowiednie służby.