Dzisiaj w Europie obchodzony jest Dzień Numeru Alarmowego 112. To doskonała okazja, by przypomnieć, jak prawidłowo wezwać pomoc.

 

Wybierając numer 112 łączymy się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Daje to możliwość jednoczesnego powiadomienia o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Kierując takie zgłoszenie, należy pamiętać, aby podać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu, pod którym jesteśmy dostępni. Trzeba również podać dokładny adres zdarzenia wraz z miejscowością, a także opisać, co konkretnie się wydarzyło. Konieczne będzie podanie liczby osób poszkodowanych oraz informacja o ich stanie.

Podczas rozmowy z dyspozytorem należy bezwzględnie wykonywać jego polecenia, konkretnie i z zachowaniem spokoju odpowiadać na jego pytania oraz nie rozłączać się do momentu, gdy nie uczyni tego sam dyspozytor. Ważne, byśmy nie blokowali numeru telefonu na wypadek, gdyby operator chciał się z nami ponownie połączyć.

Pamiętajmy również, że numer alarmowy 112 służy do jak najszybszego wezwania pomocy, a używanie go w celach fałszywych zgłoszeń jest zabronione prawnie i zagrożone odpowiednimi karami.

Funkcjonariusze Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej grudziądzkiej Straży Miejskiej mają w swojej ofercie programowej temat profilaktyczny, dotyczący prawidłowych zasad wzywania pierwszej pomocy.

Przy tej okazji dodajmy, że numer alarmowy do Straży Miejskiej, pod który należy zgłaszać interwencje, to 986.