Na otwarcie wystawy pt. „Na glinianych nogach” zapraszamy do Spichrza nr 17 grudziądzkiego Muzeum w piątek, 15 marca o godz. 18.00.

Zaprezentowane zostaną unikatowe wyroby kultury łużyckiej (okres od 1400 p.n.e. do 400 p.n.e.) z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Zobaczyć będzie można m.in. przykłady sztuki garncarskiej: różnorodne figurki zoomorficzne, rzadziej antropomorficzne, naczynia w kształcie buta czy rogu, kadzielnice, tzw. dwojaki, trojaki, naczynia piętrowe i inne. Cechą łączącą te artefakty są nóżki i nogi. Przeznaczenie tych przedmiotów było różne, część z nich wykorzystywana była w życiu codziennym, w gospodarstwie domowym. Niektórym z nich nadawano specjalne funkcje m.in. w obrzędach religijnych i magicznych, praktykach związanych z kultem solarnym, w obrzędach pogrzebowych. Na wystawie zaprezentowano ponad 80 obiektów wyobrażających różnorodne formy zwierząt, ptaków, przedmiotów codziennego użytków, niektórym z nich nadano bardzo realistyczne formy, innym schematyczne.

Autorem scenariusza, kuratorem wystawy jest Tomasz Skorupka - kustosz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który od wielu lat zajmuje się problematyką kultury łużyckiej na terenie Wielkopolski.

Wystawa prezentowana będzie do 1 września br.

Biuro Prezydenta
 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.